FCSB

FCSB ramane fara victorie in amicalele din Spania

Sursă foto: facebook.com/FCSBOfficial

Echipa FCSB a inregistrat un nou rezultat de egalitate in seria de amicale programate in cantonamentul iberic.

Dupa 0-0 in prima partida contra elvetienilor de la Lucerna, de aceasta data vicecampioana Romaniei a facut 2-2 cu echipa chineza Shanghai Shenhua.

Golurile roș-albaștrilor au fost reușite de Tănase (în minutul 8, din pasa lui Rusescu) și Zhang Lu (autogol în minutul 49), în timp ce pentru chinezi au punctat Oscar Romero (72) și același Zhang Lu (75).

Rezultatul a fost unul neașteptat, în condițiile în care Tănase a irosit, la 2-0, șansa de a înscrie al treilea gol, trimițând slab, dintr-un penalty obținut chiar de el, în brațele portarului chinez.

Mihai Teja a inceput meciul in formula:

Bălgrădean - Benzar, Planic, Bălaşa, Morais - Nedelcu, Matei - Man, Tănase, Coman - Rusescu.

Au mai intrat pe parcursul jocului Stan, Morutan, Roman, Jakolis si Teixeira.

Pentru FCSB urmeaza amicalul cu Dynamo Kiev (miercuri, 23 ianuarie), ultimul din cantonamentul efectuat in Spania inaintea revenirii in tara pentru reluarea campionatului.

FCSB joaca in 2 februarie cu Dunarea Calarasi pe terenul nou-promovatei.