FCSB

FCSB obtine calificarea in playoff-ul Europa League

Sursă foto: facebook.com/FCSBOfficial

Dupa cinci meciuri fara victorie, FCSB a aflat luminita de la capatul tunelului in returul cu Mlada Boleslav.

Echipa bucuresteana s-a impus in deplasare, cu 1-0, printr-un gol senzational marcat de Pantiru in minutul 90.

Jucatorul adus de la Poli Iasi a patruns cu mingea la picior in careul advers si l-a executat pe portarul lui Mlada cu un sut in forta sub bara.

Un stang pe care nici Gigi Buffon nu l-ar fi parat in zilele lui de glorie.

Asa am trait Mlada Boleslav - FCSB pentru un loc in playoff-ul Europa League

Pantiru a fost singura mutare pe care antrenorul Vergil Andronache a facut-o in minutul 63 in locul lui Moutinho, folosit pana atunci varf de atac.

Un meci pe care FCSB l-a dominat de la un capat la altul si pe care in ultimele 15 minute vicecampioana Romaniei l-a jucat in superioritate numerica.

Krapka, fundasul dreapta al gazdelor, a fost eliminat dupa al doilea galben in minutul 75.

La 0-0 ambele echipe au avut cate o bara. Prima le-a apartinut gazdelor in chiar secunda 38 la sutul aceluias Krapka.

In partea secunda Coman a luat si el bara la tinta cu un sut din marginea careului, portarul advers ramanand ca la cinematograf.

FCSB merge in playoff unde o va intalni pe Vitoria Guimaraes, primul meci pe teren propriu la Giurgiu martea viitoare.

Mlada Boleslav: Seda - Krapka, Takacs, Pudil, Marco Tulio (Fulnek '46) - Bucha, Hubinek, Matejovsk, Ladra - Wagner (Ewerton '70), Mesanovic. Antrenor: Jozef Weber.

FCSB: Vlad - Creţu, Planic, Cristea, Soiledis - Vînă, O. Popescu, Oaidă - T. Moutinho (Panţîru '63), F. Tănase, F. Coman. Antrenor: Vergil Andronache.

Cartonaşe galbene: Krapka '45+2, '75 / Cristea '25, Tănase '48, Soiledis '50, Coman '61, Planic '83

Cartonaş roşu: Krapka '75.