La Liga

Real Madrid castiga cu sufletul la gura la Mallorca

Deplasarea de la Mallorca le-a starnit emotii ridicate baietilor lui Jose Mourinho. Real Madrid s-a impus pe final, scor 2-1, si ramane pe primul loc in Spania.
Mallorca s-a organizat bine in defensiva si le-a dat mari batai de cap madrilenilor, mai ales dupa ce Hemed a deschis scorul in minutul 39.

Repriza a doua a reprezentat doar o incercare disperata a Realului de a reveni pe tabela de marcaj. Primul pas a fost facut in minutul 72 de Higuain, care a punctat din pasa lui Ozil.

Salvatorul lui Mourinho a fost insa acelasi Jose Callejon, marea surpriza a Realului din acest sezon, care a marcat golul victoriei in minutul 85.

Real ocupa astfel in continuare primul loc, cu 46 de punte, iar Barcelona are opt mai putin, dar si un meci cu Betis, astazi de la 22:30.

Real si Barcelona se vor intalni apoi pe 18 ianuarie in Cupa Spaniei.