Start spectaculos de sezon in Liga 1 cu cinci goluri intre FC Arges si FC Botosani

Sezonul 2020/2021 de Liga 1 a debutat, vineri, in Trivale, cu partida FC Arges - FC Botosani, meci castigat de oaspeti, cu 3-2 (1-0).

Asa am trait FC Arges - FC Botosani. Primul meci al sezonului in Liga 1

FC Botosani a deschis scorul dupa 9 minute prin Campanu. Sut din interiorul careului dupa o respingere gresita a defensivei argesene. Totul a pornit de la o minge lunga jucata pentru varful de lance Ashkovski.

Pana la pauza oaspetii au mai ratat doua bune ocazii. Mai intai prin Ofosu al carui sut din marginea careului a ratat de putin poarta in minutul 31. Apoi, in finalul reprizei, Dugandzic a sutat putin pe langa poarta din interiorul careului.

La doua minute dupa pauza FC Botosani si-a dublat avantajul dupa o faza fixa. Rodriguez a trimis cu interiorul in fata portii si Chindris a deviat mingea in poarta lui Greab pentru 0-2.

In minutul 73 Roman a majorat avantajul oaspetilor cu o deviere subtila in sase metri la centrarea lui Holzmann.

FC Arges a revenit spectaculos cu doua goluri intr-un interval de doar sapte minute.

Mai intai, in minutul 79, Deac a redus din diferenta dintr-un penalty obtinut de Mediop, jucator intrat dupa pauza.

Nastasie a marcat golul meciului in minutul 86 cu o executie spectaculoasa de pe loc. Acesta a profitat de un balon pierdut de oaspeti in preajma propriului careu.

Pitestenii au fortat egalarea si acelasi Nastasie a irosit o sansa buna din lovitura libera in minutul 90.

Botosani a avut un gol anulat la Keyta pentru offside.

FC Argeş: Greab - Matei, Leca, Turda, Muşat - Prepeliţă (Năstăsie '64), Meza Colli - Mirică (Deac '2), Popescu (Honciu '17), Matiş (Grecu '17) - Buhăescu. Antrenor: Ionuţ Badea.

FC Botoşani: Pap - Haruţ, Chindriş, Şeroni, Holzmann - Rodriguez, Florescu (Babunski '66)- Ashkovski (Keyta '60), Cîmpanu, Ofosu (Roman '66) - Dugandzic (Fili '76). Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Deac '58, Leca '60, Matei '75 / Şeroni '90+1

Meciul a fost arbitrat de Horaţiu Feşnic, ajutat la cele două linii de Valentin Avram şi Alexandru Cerei.