Sepsi – UTA 1-0. Gol marcat in minutul 90+3

Echipa din Sf.Gheorghe a obtinut toate cele trei puncte in urma unui gol marcat de fundasul Mihai Balasa in prelungirile partidei.

Golul celor de la Sepsi a venit in ultimul minut al prelungirilor dupa o centrare din corner.

Balasa a aparut fara om in marcaj la sase metri si a reluat din alergare in poarta pentru 1-0.

Covasnenii au mai avut si doua bare in prima repriza prin Stefanescu si Tudorie intr-un interval de doar doua minute.

Repriza a doua a fost dominata aproape in totalitate de Sepsi, Paun si Balasa ratand doua bune ocazii de a marca.

Acelasi Balasa a mai avut o minge respinsa de pe linia portii.

Cei de la Sepsi au solicitat lovitura de la 11 metri, in minutul 77, dupa ce Batha l-a calcat in careu pe Paun.

Un nou penalty a fost cerut de gazde in prelungiri, pentru ca Balasa sa razbune toate ocaziile la una dintre ultimele faze.

Sepsi urca pe primul loc in playout dupa acest succes, cu 33 de puncte. Este urmata de Rapid si FC Botosani, fiecare cu cate 32 de puncte. UTA ramane pe patru, cu 26 de puncte.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bălaşa, Mitrea, Dumitrescu – Gonzales, Păun, Ştefănescu – Ashkovski (Dragomir ’87), Tudorie, Bărbuţ. Antrenor: Cristiano Bergodi.

UTA Arad: Fl. Iacob – Vukcevic, Benga, Medimorec, Şliakov (Baravykas ’62) – Vorobjovas, Batha, Ubbink (Matei ’71) – Cardoso (Dangubic ’35), Miculescu, Otele. Antrenor: Ionuţ Badea.

Cartonaşe galbene: Bărbuţ ’47, Păun ’79, Bălaşa ‘90+4 / Batha ’21, Dangubic ’39, Vukcevic ‘79.

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Mircea Orbuleţ, Florian Vişan - Bogdan Dumitrache.