1
Poli Iasi
Horsia 15'

Sepsi si Poli Iasi deschid playout-ul cu o remiza

Echipele Sepsi Sf.Gheorghe si Poli Iasi au terminat la egalitate, scor 1-1, vineri seara, in prima etapa din playout.

Poli Iasi a amenintat poarta adversa dupa doar cinci minute prin Habibou.

Zece minute mai tarziu echipa din Copou a deblocat tabela prin Horsia. Acesta a transformat in gol o lovitura libera din afara careului.

Un sut cu stangul care l-a lasat fara reactie pe portarul Niczuly.

Finalul primei reprize a fost unul tensionat, dupa ce gazdele au solicitat penalty la un hent comis de Serban in suprafata de pedeapsa.

Cei de la Sepsi au restabilit egalitatea in partea secunda prin atacantul golgeter Safranko in minutul 69.

O minge sutata de Fulop din marginea careului a ajuns cu sansa la Safranko, acesta a intors un adversar si a finalizat cu sut la coltul scurt pentru 1-1.

Scorul s-a pastrat pana la finalul partidei. Un rezultat care o mentine pe Sepsi departe de zona nisipurilor miscatoare.

In schimb, Poli Iasi s-ar putea trezi lanterna rosie a playout-ului dupa aceasta runda.

Sepsi: Niczuly - Csiszer, Bouhenna, Tincu, F.Ştefan - Velev (I. Fulop '46), Vaşvari - Ştefănescu, Achahbar (L. Fulop '82), Gal-Andrezly (Diaz '46) - Safranko. Antrenor: Vasile Miriuţă.

Poli Iaşi: Rusu - Grădinaru, Frăsinescu, Klimavicius, S.Şerban - De Iriondo, Passaglia (Breeveld '55), Horşia (Platini '73), Omoh, Chacana - Habibou (Luckassen '62).Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Tincu '14, Safranko '20, Bouhenna '85 / Chacana '32, Habibou '59, Şerban '64

Arbitri: Marian Barbu – Marius Badea, Stelian Slabu – George Rădulescu.

90'

Fulop trimite cu capul. Mingea se duce pe langa poarta.

69'

Gol Safranko !

Sepsi egaleaza prin atacantul Safranko. Sut la coltul scurt dupa o minge deviata trimisa spre poarta de Fulop.

53'

Lovitura libera a gazdelor irosita de Fulop. Sut in zid blocat de Habibou.

49'

De Iriondo ramane pe gazon dupa o lovitura cu cotul incasata.

46'

S-a reluat meciul de la Sf.Gheorghe.

18:47

Marin Barbu fluiera finalul primei reprize intr-un cor de fluieraturi.

45'

Mingea il loveste in mana pe Serban in interiorul careului. Nu se acorda nimic, insa VAR-ul ar fi putut hotari faza de penalty.

26'

Vasvari suteaza pe langa poarta. Sansa buna ratata de Sepsi.

20'

Al doilea avertisment la gazde este incasat de Pavol Šafranko.

15'

Gol Horsia!

Poli Iasi deschide scorul prin Ovidiu Horsia. Executie superba direct din lovitura libera.

14'

Răzvan Tincu (Sepsi) vede primul galben al meciului.

6'

Pozitie de offside in care este surprins Chacana de la oaspeti.

5'

Poli Iasi aproape de gol prin Habibou. Reluarea acestuia cu capul este blocata in extremis.