Sepsi Sf.Gheorghe, noul lider al Ligii 1

Sursă foto: facebook.com/osksepsi

Echipa Sepsi Sf.Gheorghe a trecut pe primul loc al clasamentului din Liga 1 Betano dupa victoria obtinuta, sambata seara, pe teren propriu, in fata celor de la Poli Iasi, cu 3-0, intr-un meci din etapa a 4-a.

Prima ocazie a venit dupa opt minute si portarul iesean Cobrea a respins in extremis reluarea din apropiere a lui Fulop.

Sepsi a deschis scorul in minutul 30 prin Viera al carui sut a fost deviat in poarta ieseana pacalindu-l pe Cobrea.

Covasnenii si-au asigurat victoria in partea secunda prin reusitele lui Velev si Hamed.

Lansat excelent in careu de Fulop, Velev a inscris pentru 2-0 cu un sut pe jos in minutul 56.

Apoi, in minutul 78, Hamed a fost lasat singur cu portarul de o pasa a lui Tandia si a inscris primul sau gol in Liga 1 cu un sut la coltul scurt.

Sepsi acumuleaza 7 puncte si face un salt important in clasament de pe locul 10 pana pe prima pozitie provizorie.

Poli Iasi ramane cu 2 puncte fara victorie in patru meciuri si cu un golaveraj extrem de slab.

Sepsi: Niczuly - G. Moura, O. Viera, Jovanovic, D. Sato - Velev, Vaşvari – Mensah (Hamed ’53), Fulop (Simonovski ’70), S. Drăghici (Karniţki ’81) – Tandia. Antrenor: Eugen Neagoe.

Poli Iaşi: A. Cobrea - Gallego, Frăsinescu, Cioinac, Panţîru (P. Petre ’51) - Mihăescu - Kizito, Flores, Mimoun (Pârvulescu ’76), A. Sin - A. Cristea (Zaharia ’76). Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonaşe galbene: Mensah ’42, Niczuly ’76, Karniţki ‘87 / Flores ’18, Frăsinescu ’53, P. Petre ‘88.

Arbitru: Andrei Chivulete.