Sepsi salveaza remiza in zece oameni la Botosani

Echipele FC Botosani si Sepsi Sf.Gheorghe au incheiat la egalitate, scor 1-1, intr-un meci din etapa a 26-a in Liga 1.

Cosmin Matei a deschis scorul, in minutul 30, cu un sut din interiorul careului.

Gazdele au restabilit egalitatea in finalul reprizei prin Patache. Acesta l-a pacalit pe portarul lui Sepsi cu un sut de la distanta.

Toata faza a pornit de la recuperea lui Dican in duel cu Rondon, in jumatatea de teren a covasnenilor.

Echilibrul numeric s-a rupt la zece minute dupa pauza, cand Paun a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat. Paun fusese primul jucator avertizat din meci, in minutul 9.

FC Botosani a ratat o mare ocazie, in minutul 90, prin Pinson, jucator al carui sut a fost respins in bara de Began.

Sepsi ramane pe locul sase in clasament, cu cinci puncte fata de Petrolul.

FC Botosani urca pe opt, la sapte puncte in urma covasnenilor.

FC Botoşani: Pap - Patache, Şeroni (Zabou '31), Mutombo, Ţigănaşu - Dican, Sadiku, Ivanov, Dragu (Golofca '61), Mailat (Roman I '82) - Roman ll (Pinson '82). Antrenor: Flavius Stoican.

Sepsi: Began - Bălaşa, Ciobotariu, Tamaş, Ispas (Dumitrescu '46) - Aganovic, Păun, Matei (Tudorie '61), Junior (Ninaj '90+6)- Safranko, Rondon (Papa '60). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Dragu '57, Sadiku '58 / Păun '9, '54, Began '90+7;

Cartonaş roşu: Păun '54;

Arbitri: Cătălin Popa – Mircea Mihail Grigoriu, Marius Cristian Marchidanu.