Sepsi revine de la 0-1 si invinge FCU 1948

Echipa din Sf.Gheorghe a castigat, cu 2-1, primul meci al etapei a 30-a din CASA Liga 1, ultima din sezonul regular.

FCU 1948 a inceput mai bine si a deschis scorul prin Bauza dupa doar 8 minute de la primul fluier.

A fost o faza de contraatac cu demarcarea argentinianului in careul advers si finalizare la coltul lung din actiune.

Oaspetii au ratat prin Sidibe (min.25) sansa dublarii avantajului. Sutul acestuia din marginea careului a fost blocat de portarul lui Sepsi.

Echipa gazda a restabilit egalitatea prin Stefanescu (min.39) cu o reluare din sase metri.

Sepsi a trecut la conducere in prelungirile primei reprize. Tudorie a marcat cu capul din sase metri, profitand de o iesire gresita pe centrare a lui Popa.

Sepsi: Began – Dimitrov, Tincu, Mitrea, Ispas – N. Păun, Eder, Aşkovski (Golofca ’62) – Damaşcan (Aganovic ’63), Tudorie, M. Ştefănescu (Bălaşa ’90). Antrenor: Cristiano Bergodi.

U Craiova 1948: R. Popa – Negru, Kovacici, Paramatti, Huyghebaert (Buşu ’16) – Asamoah, Baeten – Sidibe (Ondaan ’78), Bauza (Bălan ’67), Van Durmen (Marquet ’78) – Compagno. Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: Păun ’16, Mitrea ’25, Aganovic ’71, Ştefănescu ‘83 / Compagno ’14, Buşu ’41, Baeten ’58, Asamoah ’62.

Arbitri: Andrei Antonie - Andrei Constantinescu, Alexandru Vodă - Rareş George Vidican.