Sepsi – Rapid 2-2. Al saptelea egal pentru Sepsi | Rapid fara victorie de cinci etape

Echipele Sepsi Sf.Gheorghe si Rapid Bucuresti au remizat, scor 2-2, intr-un meci disputat in runda cu numarul 11 din CASA Liga 1.

Partida a inceput in forta cu doua goluri marcate de giulesteni in primele zece minute.

Goge a deschis scorul, in minutul 3, cu o reluare din apropiere, dupa ce portarul gazdelor, Niczuly, respinsese in fata sutul lui Sefer din afara careului.

Sepsi a ratat in doua randuri egalarea prin acelasi jucator, fundasi slovac Ninaj.

Mai intai acesta a trimis cu capul pe langa poarta, in minutul 5, pentru ca trei minute mai tarziu sa dea la propriu cu piciorul unei bune oportunitati de a marca.

Alami a majorat avantajul giulestenilor, in minutul 9, dupa ce a fost lasat singur cu portarul de Balan.

Sepsi a revenit pe tabela pana la pauza prin dubla semnata de Luckassen, in minutele 28 si 43.

Prima reusita a fost dintr-o lovitura de la 11 metri.

Rapid a ramas in inferioritate numerica din minutul 61, dupa ce Alami a incasat al doilea cartonas galben.

In debutul reprizei oaspetii au ratat o mare ocazie la patrunderea lui Carnat singur cu portarul. Niczuly a intervenit decisiv.

Cei de la Sepsi au trecut aproape de gol, in minutul 77, prin Aganovic. Sutul acestuia din lovitura libera a ocolit de putin poarta Rapidului.

Pentru Sepsi este al saptelea egal din aceasta editie de campionat, in timp ce Rapid n-a mai castigat de cinci etape in Liga 1.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Ninaj, Sousa, Ispas – Eder (Golofca ’60), Bojic (Achahbar ’75), Păun (Fofana ’46), Aganovic – Luckassen, Chuchunkov (Askovski ’60). Antrenor: Robert Ilieş.

Rapid: H. Moldovan – Goge (Nastos ’60), Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais – Crepulja (Dandea ’88), Albu, Sefer (Ilie ’78) – Carnat (Hlistei ’78), Bălan (Stahl ’89), Alami. Antrenor: Mihai Iosif.

Cartonaşe galbene: Ninaj ’55 / Alami ’52, ’61, Grigore ’82.

Cartonaş roşu: Alami ’61.

Arbitri: Sebastian Colţescu – Sebastian Eugen Gheorghe, Daniel Mitruţi – Andrei Florin Chivulete.