Sepsi invinge Chindia si intrerupe seria de trei infrangeri consecutive

Echipa Sepsi Sf.Gheorghe a obtinut cele trei puncte in meciul cu Chindia Targoviste disputat la Ploiesti in etapa a 10-a din Liga 1. Covasnenii s-au impus, cu 2-1.

Ambele goluri ale formatiei din Covasna au fost marcate din penalty, de Mario Rondon in minutul 37 si Ion Gheorghe in minutul 81.

Chindia a egalat prin Cooper cu doua minute inaintea pauzei.

Pentru Chindia este prima victorie dupa trei esecuri la rand. Un succes prin care formatia lui Cristiano Bergodi urca pe locul sapte in clasament.

Chindia inca asteapta primul succes in actualul sezon de Liga 1 si ramane lanterna rosie.

Au evoluat echipele:

Chindia: D. Moldovan – Orozco, Celea, Boldor, Ad. Ioniţă – Vorobjovas, Akmatov (Passaglia '46)  - Neguţ (Şerban '67), Popadiuc (Dumitraşcu '46), Cooper  (Grubac '54)– D. Popa (Chamed '82). Antrenor: Adrian Mihalcea.

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu – J. Rodriguez (Safranko '67), N. Păun, Aganovici (Junior '82()– Bărbuţ  (I. Gheorghe '62) Rondon (Tudorie '82), M. Ştefănescu. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Akmatov '13, Orozco '45+2, Passaglia '81.

Arbitri: Viorel Nicuşor Flueran – Ovidiu Artene, Vlad Bîrleanu.