Sepsi – Hermannstadt 1-1. Doua goluri in trei minute

Echipele Sepsi Sf.Gheorghe si Hermannstadt au remizat, sambata seara, scor 1-1 (0-0), intr-un meci din etapa a 10-a din CASA Liga 1.

Petrila a deschis scorul pentru gazde in minutul 58 cu un sut de pe linia careului de 16 metri. Mingea a lovit si bara inainte de a intra in poarta aparata de Figueiredo.

Sibienii au anulat avantajul gazdelor dupa doar trei minute prin Mayoral, jucator care a trimis un sut in forta din interiorul careului. Mingea s-a dus sub bara fara vreo sansa de interventie din partea portarului Jesus Fernandez.

In nota lui obisnuita, centralul Sebastian Coltescu din Craiova a acordat nu mai putin de noua cartonase galbene jucatorilor ambelor echipe.

Este a patra remiza consemnata in istoria confruntarilor directe si a doua consecutiva, dupa un 2-2 inregistrat pe 18 iulie 2020 la Sibiu.

Sepsi acumuleaza 16 puncte si urca pe locul patru in clasament.

Hermannstadt ajunge la 11 puncte si ocupa pozitia a 11-a.

Sepsi: Fernandez – Dimitrov, Bouhenna, B. Mitrea, Fl. Ştefan – Aganovic (Nouvier ’46), Fofana (Vaşvari ’76), I. Fulop – C. Petrila (Ştefănescu ’66), Safranko (L. Fulop ’76), V. Mitrea (Achahbar ’10). Antrenor: Leo Grozavu.

Hermannstadt: Cristiano – Vodă (Bastos ’20), Scarlatache, I. Stoica, Opruţ – Dâlbea, Mustivar (Romario ’78) – Addae (Alhassan ’46), Mayoral, Jo Santos – F. Fortes (Sîntean ’81). Antrenor: Ruben Albes.

Cartonaşe galbene: Dimitrov ’25, Achahbar ’48, Fofana ’69, Ştefănescu ’75, B/ Mitrea ‘85 / Fortes ’48, Stoica ’53, Sîntean ’89, Mayoral ‘90.

Arbitri: Sebastian Colţescu – Vladimir Urzică, Ferencz Tunyogi – Sorin Costreie.