Sepsi - Gaz Metan 1-1. O eroare majora de arbitraj decide rezultat final

Echipele Sepsi Sf.Gheorghe si Gaz Metan Medias au tras cortina peste etapa a 28-a, duminica, de la ora 16:00.

Sepsi a deschis scorul in minutul 9 dintr-o lovitura de la 11 metri transformata de Vasvari.

Echilibrul numeric al meciului a fost rupt in minutul 60, dupa ce Francisco Junior a primit cartonasul rosu direct pentru o intrare cu talpa asupra lui Safranko.

Centralul Catalin Popa a gresit apoi flagrant, in minutul 65, cand a acordat complet eronat penalty pentru Gaz Metan Medias.

Fundasul dreapta slovac Ninaj a intrat prin alunecare si a impins mingea in afara terenului din picioarele lui Morar.

Nici vorba de penalty, dar pana la urma arbitrul a ramas suveran si Deaconu a transformat de la punctul cu var pentru 1-1, rezultat care avea sa ramana pana la final.

Un rezultat care nu schimba cu nimic configuratia din clasament, unde Sepsi este deja calificata matematic in playoff.

Dupa remiza inregistrata intre FC Arges si Academica Clinceni covasnenii sunt siguri de ramanerea intre primele sase echipe la finalul sezonului regular.

Gaz Metan ajunge la noua meciuri fara victorie in Liga 1 si ramane pe pozitia a 13-a.

Sepsi: Niczuly - Csiszer (Dimitrov '22), Bouhenna, Ninaj, Fl. Ştefan - Vaşvari, Fofana (Gonzalez '78), Fulop (Aganovici '67) - Petrila (N. Tamas '46), Safranko, Golofca (Achahbar '78). Antrenor: Leo Grozavu.

Gaz Metan: Pleşca - Butean, Baco, Yuri, Velisar - Alceus, Francisco Junior, R. Deaconu (Pambou '67) - Horşia (De Moura '67), Sarr (Morar '59), Ze Manuel (R. Romeo '81). Antrenor Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Bouhenna '75, Vaşvari '77 / Francisco Junior '57, Pleşca '90+2.

Cartonaş roşu: Francisco Junior '60.

Arbitri: Cătălin Popa - Daniel Mitruţi şi Vlad Bîrleanu - Iuliana Demetrescu