Sepsi castiga la Botosani. S-a lasat cu scandal in finalul primei reprize

Echipa Sepsi Sf.Gheorghe s-a impus in deplasare cu FC Botosani, cu 1-0, intr-un meci din etapa a 4-a in playout-ul Ligii 1.

Alexandru Tudorie a marcat unicul gol al meciului, in minutul 3, dupa o patrundere in careu si doua driblinguri in fata fundasilor adversi.

A urmat o finalizare cu sut pe jos la coltul scurt.

Finalul primei reprize a fost extrem de tensionat, dupa ce arbitrul central George Gaman a acordat intr-o prima faza penalty pentru gazde la un hent comis de Bogdan Mitrea.

La protestele covasnenilor si dupa ce s-a consultat cu asistentul Sebastian Gheorghe, centralul a revenit asupra deciziei spre nemultumirea gazdelor.

Sepsi acumuleaza 30 de puncte in clasament dupa aceasta a treia victorie din playout si ramane in urmarirea liderului Rapid (32 puncte).

FC Botosani coboara pe locul trei dupa a doua infrangere consecutiva.

FC Botoşani: Pap – Dragu, Şeroni (Tîrcoveanu ’46), Dawa, Braun – Florescu (Petkovski ’62), Dican, Papa – Silva (Tisdell ’62), Roman (Grubac ’72), Mailat (Criciuma ’46). Antrenor: Marius Croitoru.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bălaşa, Mitrea, Dumitrescu – Gonzalez, Păun, Ştefănescu (Vaşvari ’81) – Bărbuţ (Askovski ’82), Tudorie (Luckassen ’74), Golofca (Tincu ‘90+3). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Papa ’85 / Silva ‘1, Şeroni ’45, Braun ’53, Papa ‘85.

Arbitri: George Cătălin Găman – Sebastian Eugen Gheorghe, Alexandru Cerei – Claudiu Marcu.