Sepsi – Botosani 2-2. Gazdele egaleaza la ultima faza, criza de nervi facuta de Croitoru

Final dramatic de partida la Sf.Gheorghe in meciul dintre Sepsi si FC Botosani, partida care s-a incheiat in cele din urma la egalitate, dupa ce oaspetii au avut dublu avantaj pe tabela.

Tircoveanu a deschis scorul in minutul 38 pentru echipa antrenata de Marius Croitoru.

La sapte minute dupa pauza oaspetii stadionului din Sf.Gheorghe isi dublau avantajul prin Keyta dupa o cursa solitara a acestuia pe flancul stang.

Sepsi a reactionat rapid si a redus din diferenta prin Mitrea dupa o faza fixa de la centrul terenului in minutul 54.

Aceasta dupa ce in debutul reprizei covasnenii avusesera o bara transversala la sutul trimis de Aganovic.

La ultima faza a meciului Sepsi a egalat in extremis prin Dimitrov cu un sut din interiorul careului.

Un gol care l-a aruncat in bratele disperarii pe antrenorul Marius Croitoru, acesta facand o adevarata criza de nervi pe teren dupa ultimul fluier al arbitrului Marius Avram.

Sepsi: Fernandez – Ştefănescu (Petrila ’46), Dumitrescu (Ştefan ’46), Bouhenna, Dimitrov – Vaşvari, Mitrea, Fofana (L. Fulop ’73) – Aganovic, Safranko (Nouvier ’80), Purece (Golofca ’46). Antrenor: Leo Grozavu.

FC Botoşani: Pap – Ţigănaşu, Chindriş, Haruţ, Patache – Florescu, Rodriguez – Tîrcoveanu (Askovski ’83), Ongenda, Roman (Toutouh ’68) – Keyta (Holzmann ’83). Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Purece ’15, Ştefănescu ’31, Vaşvari ’63, Golofca ’77, Ştefan ’85 / Roman ’18, Chindriş ’24, Tîrcoveanu ‘59.