Scor fluviu in Sepsi - FC Botosani: 7-0!

Rezultat neverosimil inregistrat, sambata seara, in meciul dintre Sepsi Sf.Gheorghe si FC Botosani, in etapa a 11-a din Liga 1.

Formatia covasneana s-a impus cu un categoric 7-0 (2-0), in conditiile in care echipa din Botosani a evoluat in inferioritate numerica din minutul 48.

Sepsi a ratat un penalty la 0-0, in minutul 18, prin Rondon, jucator al carui sut a fost aparat de portarul Pap.

A urmat cel mai negru scenariu posibil pentru echipa pregatita de Mihai Teja.

La meciul cu numarul 100 in prima liga a Romaniei, Rondon si-a trecut in cont dubla pana la pauza, in minutele 26 si 45.

In debutul partii secunde, minutul 48, Botosani a ramas in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Sno.

Rondon a obtinut apoi al doilea penalty pentru Sepsi, in minutul 63, dar n-a mai executat el.

Nici Ion Gheorghe n-a avut prea mult noroc de la punctul cu var, insa mijlocasul gazdelor a ramas pe urmarire si a trimis pana la urma in poarta mingea respinsa in fata de Pap.

Golofca (min.71), Achahbar (75) si Tudorie cu o dubla (min.83 si 90) au marcat celelalte goluri pentru cea mai mare victorie obtinuta de Sepsi in Liga 1 prin proportiile scorului.

La fel, putem vorbi si despre cea mai categorica infrangere suferita de FC Botosani in prima liga.

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu - I. Gheorghe (Achahbar 74), N. Păun (Francisco Junior 74), Aganovic (C. Matei 67), J. Rodriguez – Rondon (Tudorie 67), Golofca (Bărbuţ 74). Antrenor: Cristiano Bergodi.

FC Botosani: E. Pap - Sno, Dican, Ţigănaşu, Dragu (Patache 58) - Sylla, Mussis (Ivanov 46), Perianu (Tîrcoveanu 46) - Shahaf, Camara (Mihai Roman 46), Mailat (Mihai Alexandru Roman 46). Antrenor: Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Aganovic 41 / Ţigănaşu 57, Ivanov 77.

Cartonaş roşu: Sno (FC Botoşani) min. 48.

Arbitri: Călin Iulian - Neacşu George Florin, Mitruţi Daniel.