Rapid merge fara oprire cu Mutu pe banca

Giulestenii au obtinut a cincea victorie consecutiva de la numirea lui Adrian Mutu in postul de antrenor principal, scor 2-0, pe terenul celor de la UTA Arad, intr-un meci cu casa inchisa disputat in etapa a 4-a din playout, in Liga 1.

Primele ocazii ale meciului au apartinut aradenilor, cea mai mare fiind ratata de Miculescu.

Rapid s-a vazut in ofensiva pe final de repriza, cand portarul Iacob a intervenit decisiv.

In chiar primul minut al partii secunde Rapid deschidea scorul prin Ionita dupa o faza lucrata impreuna cu Ilie.

UTA a ratat egalarea prin rusul Shlyakov, acesta nereusind sa-l invinga pe Moldovan la o faza unu contra unu.

Carnat a ratat desprinderea pentru giulesteni care, in cele din urma, au punctat prin Ilie pentru 0-2 pe tabela.

Rapid isi consolideaza primul loc in clasament, cu 32 de puncte.

UTA ramane pe patru la sase puncte in urma liderului simtind tot mai mult rasuflarea in ceafa a celor de la FCU 1948.

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Shliakov – Vorobjovas  (Dangubic ’68), Batha, Ubbink (Matei ’85) – Cardoso, Miculescu, Otele  (Laukzemis ’87). Antrenor: Ionuţ Badea.

Rapid: H. Moldovan –  Belu Iordache, Săpunaru, D. Grigore, J. Morais – Kait, Al. Ioniţă  (Dandea ’65), Al. Albu – N. Carnat, Vojtus (Marzouk ’81), R. Ilie  (Pănoiu ’85). Antrenor: Adrian Mutu.

Cartonaşe galbene: Vukcevic ’53, Erico ’72 / Morais ‘82.