Rapid – Gaz Metan 1-2. Prima victorie a Mediasului dupa sapte etape

La putine ore dupa numirea lui Ilie Poenaru in locul lui Mihai Teja, echipa Gaz Metan Medias a furnizat surpriza si a castigat in deplasare cu Rapid, intr-un meci din runda cu numarul 9 in CASA Liga 1.

Partida programata pe Arena Nationala a inceput furtunos, cu doua goluri marcate in primele zece minute.

Gaz Metan a deschis scorul prin fundasul Yuri Matias, in minutul 7. Acesta a reluat in poarta o minge centratata din corner. O totala lipsa de marcaj speculata de aparatorul brazilian.

Avantajul oaspetilor a fost anulat dupa trei minute prin Albu, jucator care a punctat cu un sut din lovitura libera.

La presiunea suporterilor giulestenii s-au aruncat in ofensiva in partea secunda cautand golul care sa le aduca victoria.

Pe un fond accentuat de dominar a jocului de catre Rapid cei care au marcat au fost mediesenii.

Vlad Morar, jucator intrat pe parcursul partii secunde, a fost lasat singur cu Moldovan si l-a lobat spectaculos pe portarul gazdelor, cu un sfert de ora inaintea finalului partidei.

Pentru Gaz Metan Medias este doar a doua victorie din actuala editie de campionat si prima dupa sapte meciuri.

De la 1-0 cu Mioveni in prima etapa pe teren propriu n-au mai castigat cei de la Gaz Metan.

Rapid ajunge la trei meciuri fara victorie si la giulesteni se poate vorbi de un inceput de criza dupa startul entuziasmant de sezon.

Clasamentul in Liga 1 dupa meciul de vineri seara

Rapid: Moldovan - Belu, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais - Crepulja, Albu, Ilie (Sefer '56)- Carnat (Hiistei '77), Marzouk (Bălan ' 56), Stahl (Alaimi '57). Antrenor: Mihai Iosif.

Gaz Metan Mediaş: Vâlceanu - De Moura, Matricardi, Yuri, Trif (Velisar '75) -  Alceus, Francisco Júnior (Filip '82) - Horşia (Iancu '66), Deaconu, Grădinaru (Chamed '75)- Irobiso (Morar '65). Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonaşe galbene; Morais ''14, Akbu '78, Săunaru '90+4 / Deaconu '8, Morar '90+1.

Arbitri: Lucian Ruşandu - Imre-Laslo Bucsi, Stelian Slabu - George  Găman.