Rapid - FC Arges 2-0. Primul succes al giulestenilor dupa trei meciuri

Echipa Rapid a avut parte de un start lansat de partida la revenirea pe Arena Nationala, cu doua goluri in primele 12 minute.

Albert Stahl a deschis scorul din pasa lui Junior Morais la patrunderea acestuia din minutul 10.

O faza de fotbal total pornita de la pasa lunga trimisa de Cristi Sapunaru pentru fundasul stanga Morais.

Acesta l-a depasit in viteza pe Costinel Tofan, fundasul dreapta al oaspetilor, si a intors mingea pentru Stahl.

Control frumos al balonului din partea acestuia pe spatiu restrans si o finalizare spectaculoasa sub bara transversala pentru 1-0.

Dupa alte doua minute fanii rapidisti care au indurat frigul si ploaia au fost rasplatiti cu o noua reusita a favoritilor.

Acelasi Tofan a gresit din nou, trimitand mingea direct in picioarele unui adversar pe faza de constructie a pitestenilor.

Alexandru Albu a patruns in zona centrala si a marcat cu stangul de pe linia careului de 16 metri.

FC Arges a cautat fara succes relansarea partidei, Sapunaru avand o interventie decisiva asupra lui Jafar Arias pe final de meci.

Un meci pe care jucatorii pregatiti de Andrei Prepelita trebuie sa-l uite rapid, daca vor sa se mentina in lupta pentru accederea in playoff.

Pentru echipa din Trivale este a doua infrangere la rand, dupa 1-2 pe teren propriu cu Gaz Metan Medias.

Rapid urca provizoriu trei locuri in clasament si ajunge pe patru, cu 31 de puncte, dupa CFR Cluj, FCSB, Universitatea Craiova si FC Voluntari.

Rapid: Moldovan – Belu, Săpunaru, Dandea, Jr. Morais – Albu, Crepulja, R. Moise (Goge ’66) – Sefer (Pănoiu ’86) – Marzouk (Bălan ’67), Stahl (Ilie ’51). Antrenor: Mihai Iosif.

FC Argeş: Greab – Tofan, Turda, Miguel, Latovlevici – Mezza Colli, Raynov (Said ’46) – Işfan, Şerban (Palic ’76), Teles (Viana ’46) – Fatai (Arias ’46). Antrenor: Andrei Prepeliţă.

Cartonaş galben: / Said ‘77.

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – Mircea Orbuleţ, Ferencz Tunyogi.