Rapid - Dinamo 1-1. Derby cu repetitie pentru playout

Rivalele bucurestene Rapid si Dinamo au terminat la egalitate pentru a doua oara in acest sezon regular si cu acelasi scor ca in tur, 1-1.

Un derby decis de doua goluri marcate in prima repriza in mai putin de cinci minute.

Dinamo a profitat de o eroare in defensiva adversa si a deschis scorul prin Matei (20').

Giulestenii au reactionat rapid si au egalat prin Vojtus (23'), dupa o faza la care Sapunaru a aparut in careul advers ca al doilea varf.

In partea secunda cele doua echipe s-au preocupat mai mult de partea defensiva, cu un plus pentru Rapid, mai periculoasa dupa intrarea lui Marzouk in joc.

Partida a fost intrerupta in debutul reprizei secunde din cauza tortelor si petardelor aruncate din peluza alb-visinie.

Pentru Dinamo este a treia etapa la rand in care nu pierde, dupa 0-0 cu UTA si 4-0 cu Gaz Metan Medias.

Rapid isi ia adio de la playoff in urma acestei remize.

Rapid: H. Moldovan – Belu Iordache, Dandea (Moise ’61), D. Grigore, J. Morais – Cr. Săpunaru – Sefer (Stahl ’72), Kait, Al. Ioniţă (Marzouk ’61), R. Ilie – Vojtus (Bălan ’72). Antrenor: Mihai Iosif.

Dinamo: Cristiano – Buleică (Moura ’70), Patriche Nichita, I. Jovanovic, A. Radu – Al. Răuţă (Rodriguez ’75), Pierret – Borduşanu (Bani ’75), C. Matei, Torje (Grădinaru ’70) – Ivanovski (Morar ’43). Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonaşe galbene: Morais ’58, Dandea ’58, Grigore ’68 / Pierret ‘45+1, Cristiano ‘90+5.

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene – Ionuţ Coza.