Rapid – CFR Cluj 2-0. Liderul pierde puncte importante

Echipa Rapid Bucuresti a invins CFR Cluj, cu 2-0, in partida disputata la Mioveni, duminica seara, in etapa a 12-a din CASA Liga 1.

Adrian Balan si-a trecut in cont o dubla, in minutele 27 si 55, pentru un succes care urca Rapid pe locul cinci in clasament.

Cea mai mare ocazie pentru echipa lui Dan Petrescu a fost ratata de Cirpain Deac, in minutul 78, cu un sut din lovitura libera.

Recent selectionat la prima reprezentativa a Romaniei, portarul Horatiu Moldovan a avut o parada de zile mari respingand mingea in corner.

Alexandru Ionita II a revenit oficial pe teren dupa suspendarea pentru dopaj.

Acesta l-a inlocuit pe Antonio Sefer, in minutul 90+2.

Pentru CFR Cluj este doar a doua infrangere a sezonului in Liga 1.

CFR Cluj pastreaza sase puncte avans fata de principala urmaritoare, FCSB.

Rapid: Moldovan – Săpunaru, Dandea, Grigore, Junior Morais – Creplja, Albu – Sefer (Ioniţă ’90), Stahl (Ilie ’67), Hlistei – Bălan (Marzouk ’70). Antrenor: Mihai Iosif.

CFR Cluj: Hindrich – Manea, Burcă, Cestor, Camora – Deac, Boateng (Bordeianu ’62), Păun – Chipciu (Costache ’62), Alibec (Debeljuh ’46), Omrani (Sigurjonsson ’62). Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: J. Morais ’53 / Costache ‘74.

Arbitri: Ovidiu Haţegan – Radu Adrian Ghinguleac, Mircea Mihail Grigoriu – Radu Petrescu.