Rapid castiga la Botosani pe mana marocanilor

Echipa Rapid Bucuresti ramane fara infrangere dupa sase etape derulate din actuala editie de Liga 1.

Giulestenii s-au impus, cu 2-0, in deplasarea de la Botosani contra unei formatii care obtinuse patru victorii consecutive inaintea meciului de duminica seara.

Marocanii Marzouk si Alami au marcat golurile Rapidului pe final de meci, antrenorul Mihai Iosif dovedindu-se extrem de inspirat la schimbari.

Ilie a centrat in minutul 87 pentru reluarea decisiva cu capul a lui Marzouk, jucator intrat in locul lui Balan.

In prelungirile partidei Alami l-a invins pe Pap din a doua incercare securizand a cincea victorie a Rapidului in sase etape.

Rapid ramane singura echipa fara gol primit in actuala editie de campionat.

Pentru FC Botosani infrangerea din meciul cu Rapid e prima in noul sezon.

FC Botoşani: Ed. Pap – Braun, Racoviţan, Şeroni (Chindriş ’46), Ţigănaşu – E. Papa, Ed. Florescu (Tîrcoveanu ’86), Ongenda – Mateus (Kage ’77), M. Roman (Jaja ’59), R. Fili (Petkovski ’60). Antrenor: Marius Croitoru.

Rapid: H. Moldovan – Belu-Iordache, Săpunaru, D. Grigore, J. Morais – R. Moise (Alami ’69), Crepulja (Dandea ’89), Al. Albu – Pănoiu (Ilie ’46) – Ad. Bălan (Marzouk ’69), N. Carnat (Hlistei ’59). Antrenor: Mihai Iosif.

Cartonaşe galbene: Braun ’34, Şeroni ’43 / Morais ’33, Săpunaru ’34, Grigore ’59, Hlistei ’62, Crepulja ’87, Alami ’88.

Arbitri: Marcel Bîrsan - Mircea Grigoriu, Ciprian Danşa - Bogdan Dumitrache.