Pragmatism marca Reghecampf la Craiova. Echipa din Banie castiga la limita cu Gaz Metan

Echipa Universitatea Craiova a pus mana pe cele trei puncte in meciul cu Gaz Metan Medias, scor 1-0, intr-un meci din etapa a 6-a in CASA Liga 1 disputat pe teren propriu.

Universitatea Craiova a deschis scorul la zece minute dupa pauza prin Baiaram, un jucator introdus de Laurentiu Reghecampf in debutul partii secunde in locul lui Vina.

Baiaram a scuturat plasa cu un sut la coltul lung dupa o recuperare a brazilianului Gustavo.

Un gol venit cum nu se poate mai bine pentru olteni, formatia din Banie intrand in criza de timp cu fiecare minut trecut dupa o prima repriza modesta.

In minutul 69 cei de la Gaz Metan Medias au avut un gol anulat corect pentru o pozitie afara din joc la Irobiso.

Gaz Metan Medias a ratat egalarea prin Chamed, in minutul 79, din lovitura de la 11 metri. Portarul italian Pigliacelli a reusit sa blocheze pastrand avantajul minim pentru echipa craioveana.

Echilibrul numeric s-a rupt in minutul 89, cand Diogo Izata a primit al doilea galben pentru o lovitura cu cotul in saritura asupra lui Mateiu. Acesta incasase primul galben in minutul 67.

Cu aceasta a treia victorie a sezonului Universitatea Craiova urca pe locul cinci in clasamentul din Liga 1.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: Pigliacelli - Vladoiu, Gaman, Screciu (Capatana 84), Bancu - Nistor (M.Constantin 76), Fedele (Koljic 65), Vina (Baiaram 46) - Gustavo, Markovic (Mateiu 65), Cimpanu.

GAZ METAN MEDIAS: Valceanu - Gabriel (Chamed 71), Matias, Matricardi, Velisar (Trif 73) - Izata, Filip, Iancu (Horsia 84) - Gradinaru, Irobiso (Sarr 73), Deaconu (Morar 70).

Cartonase galbene: Bancu (6), Fedele (60), Markovic (62), Baiaram (83) / Velisar (7), Iancu (33), Izata (67), Chamed (75).

Cartonas rosu: - / Izata (89).