Poli Iasi urca pe podium in playout

Sursă foto: facebook.com/CSMPolitehnicaIasiOficial/

Echipa Poli Iasi a castigat, sambata, cu 1-0 (0-0), in deplasare cu Hermannstadt, in etapa a 4-a din faza playout a Ligii 1 Betano.

Unicul gol al meciului din Trivale (Pitesti) a fost marcat de Joao Teixeira dintr-o lovitura de la 11 metri in minutul 55.

O lovitura de la 11 metri acordata de centralul Iulian Dima pentru un fault comis de Parvulescu asupra lui Sanoh.

In minutul 88 cei de la Poli Iasi au ratat de putin golul doi la o faza de contraatac. Interventia lui Parvulescu decisiva asupra lui Bosoi a limitat proportiile scorului.

Poli Iasi acumuleaza 23 de puncte si urca pe trei in playout, in timp ce Hermannstadt, fara victorie in faza finala a campionatului, ramane pe loc de baraj.

Hermannstadt: Căbuz - Măţel, Pîrvulescu, Dâlbea, Stoica, Tătar – Petrescu (Serediuc ’59), Offenbacher (Dumitriu ’65), Jazvic – Tsoumou (Pamfile ’74), Blănaru. Antrenor: Vasile Miriuţă;

Politehnica Iaşi: Rusu - Rus, Gardoş, Frăsinescu, Sin - Mihalache, Cioinac, Teixeira – Platini (Garros ’75), Burlacu (Pipos ’69), Sanoh (Bosoi ’84). Antrenor: Flavius Stoican;

Cartonaşe galbene: Offenbacher ’39, Pîrvulescu ’85, Măţel ‘90+1 / Teixeira ‘40;

Arbitru: Iulian Dima.