Poli Iasi tinuta in sah acasa de Chindia

In prima partida a etapei a 7-a din Liga 1, Poli Iasi a terminat la egalitate cu Chindia Targoviste, scor 2-2.

Gazdele au inceput ideal partida si au condus cu 2-0 in minutul Loshaj (14) si Horsia (25).

Chindia a revenit pe tabela in minutul 28 prin reusita lui Negut.

In partea secunda, la patru minute de la reluare, targovistenii reuseau egalarea prin Vodut.

Acesta a reluat cu capul din sase metri, profitand de o saritura falsa a fundasului Diallo, jucator care apoi a si fost schimbat de Mihai Teja pentru eroarea sa.

Poli Iasi acumuleaza 15 puncte dupa sapte jocuri si urca provizoriu pe primul loc in clasament.

Cu cinci puncte in drept, Chindia avanseaza o pozitie pana pe 11 si o trimite, neverosimil, pe FCSB pe loc de baraj!

Poli Iaşi: Rusu – Gallego, Frăsinescu, Diallo (Mihalache ’59), A. Radu – Breeveld, Loshaj – Platini, F. Cristea (Passaglia ’46), Horşia – A. Cristea (Bălan ’59). Antrenor: Mihai Teja.

Chindia Târgovişte: Aioani – Martac, Benga, Leca, Dumitraşcu – Neguţ (Raţă ’30), Bic, L. Mihai (Dudea ’77), Neciu (Burlacu ’46) – Yameogo, Voduţ. Antrenor: Viorel Moldovan.

Cartonaşe galbene: A. Cristea ’12, Diallo ’45, Breeveld ’63 / Raţă ’32, Leca ‘64, Martac '90+4.

Arbitru: Lucian Rusandu.