Poli Iasi ramane in cursa pentru salvarea de la retrogradare dupa 1-0 cu Chindia

Trei puncte mari obtinute de formtia pregatita de Mircea Rednic, duminica, in meciul disputat pe teren propriu cu Chindia Targoviste, in etapa a 13-a din playout.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Passaglia dintr-o lovitura de la 11 metri, in minutul 48.

O lovitura de la 11 metri provocata de Yameogo in chiar primul minut al partii secunde.

Abia intrat in teren, jucatorul celor de la Chindia l-a faultat pe Cabral in suprafata de pedeapsa si centralul George Gaman n-a stat pe ganduri.

Prima faza de poarta a meciului a aparut abia in minutul 26 la patrunderea lui Omoh pe stanga si mingea intoarsa pentru sutul lui Popadiuc care n-a prins poarta.

Cu trei minute inaintea finalului gazdele au trecut pe langa gol la reluarea lui Luckassen dupa o minge respinsa in fata de portarul Aioani.

Pe final de meci iesenii puteau marca golul doi, insa acelasi Luckassen n-a gasit poarta din centrarea lui De Iriondo.

Poli Iasi ajunge la 29 de puncte si inca trage sperante pentru salvarea de la retrogradare.

Chindia ramane pe ultimul loc si, cu doar 20 de puncte, isi poate face deja calculele pentru Liga 2 sezonul urmator.

Poli Iaşi: Axinte - Cabral, Klimavicius, Frăsinescu, Onea - Grădinaru, Mihalache (De Iriondo '65), Passaglia, Popadiuc (Platini '58) - Omoh, Luckassen. Antrenor: Mircea Rednic.

Chindia: Aioani - Corbu (Martac '6), Benga, Diallo, Dumitraşcu - Raţă (Berisha '80), Bic - Neguţ, Barbu (Yameogo '46), Ivancic (Dangubic '62) - Florea. Antrenor: Emil Săndoi.

Cartonaşe galbene: Mihalache '61, Platini 62, Onea '69 / Bic '66.

Arbitri: George Găman - Vladimir Urzică, George Neacşu - Viorel Flueran.