Poli Iasi produce surpriza si invinge liderul CFR Cluj

Ultima partida a etapei a 14-a din Liga 1 a adus infrangerea liderului CFR Cluj intr-un meci in deplasare cu Poli Iasi.

Echipa din Copou aflata inca in exil la Botosani a revenit de la 0-1 si a castigat in final, scor 2-1, dupa o gafa a portarului Arlauskis.

CFR Cluj a inceput cum nu se poate mai bine, cu gol marcat de Costache in minutul 10. Rondon reluase cu capul in bara, iar fostul dinamovist pe urmarire a trimis de asemenea cu capul in poarta.

Poli Iasi a ratat o mare ocazie prin Cristea in minutul 15 intr-o pozitie singur cu portarul Arlauskis.

In minutul 45 iesenii au restabilit egalitatea prin Loshaj la ultima faza a reprizei.

Golul lui Gallego din minutul 76 a inclinat decisiv balanta in favoarea celor de la Poli Iasi.

Un sut dintr-un unghi aproape imposibil care l-a pacalit pe portarul celor de la CFR Cluj.

Dan Petrescu a menajat nu mai putin de opt titular la meciul cu Poli Iasi, aceasta nefiind o scuza pentru esecul suferit, al treilea in campionat.

Poli Iaşi: Târnovanu - Cabral (Gallego '46), Mihalache, Diallo, Bădic - Passaglia, Loshaj - Popadiuc (Devesa '79), Breeveld, Horşia (F. Cristea '66) - A. Cristea. Antrenor Mihai Teja;

CFR Cluj: Arlauskis - Susici, Vinicius, Paşcanu, Camora - Luis Aurelio (Golofca '64), Hoban, Păun - Costache (Bordeianu '78), Rondon, Pereira (Deac '64). Antrenor Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: Loshaj '20, DIallo '77, Bădic '53, Târnovanu '90+4.

Arbitru: Marus Avram.