Poli Iasi, noul lider in Liga 1 dupa victoria cu Dinamo

Cu 11 puncte acumulate dupa cinci meciuri, Poli Iasi conduce ierarhia din Liga 1.

Echipa din Copou a invins-o pe Dinamo, vineri seara, cu 2-0, rezultat stabilit inca dinaintea pauzei.

Olandezul Breeveld a deschis scorul cu o lovitura de cap dupa o centrare din faza fixa in minutul 23.

Noua minute mai tarziu Hatiegan a pasat ideal in fata portii pentru aparitia lui Horsia si jucatorul in varsta de 18 ani a impins mingea in poarta.

La 0-0 tot cei de la Poli Iasi au fost mai periculosi, trimitand mingea in bara prin veteranul Cristea.

Dinamo a revenit la jocul obisnuit din acest debut de sezon, nereusind sa emita pretentii nici macar pentru un egal.

Formatia din Stefan cel Mare ramane cu cele trei puncte obtinute runda precedenta dupa victoria, scor 4-2, pe teren propriu cu Academica Clinceni.

Poli Iaşi: Rusu - Gallego, Diallo, Frăsinescu, A.Radu - Breeveld, Loshaj – Haţiegan (Platini ’46), Passaglia (Didac ’60), Horşia - Cristea (Bălan ’72);

Dinamo: Straton - Moura, Ciobotariu, Klimavicius, Sin – Sorescu (Moldoveanu ’65), Răuţă (Grigore ’82), Bru, Mihaiu – Popa (Creţu ’83), Montini;

Cartonaşe galbene: Haţiegan ’45, Loshaj ’57, Bălan ’86, Radu '90 / Răuţă ‘69, Bru '90;

Arbitru: Sebastian Colţescu.