Poli Iasi - FC Arges 1-1. Un punct in inferioritate numerica pentru gazde

Echipele Poli Iasi si FC Arges au deschis etapa a 11-a din CASA Liga 1 cu o remiza sub ploaia rece din Copou.

S-a terminat 1-1 dupa ce gazdele au deschis scorul prin capitanul Andrei Cristea, jucator care a marcat la meciul cu numarul 400 pe prima scena a fotbalului romanesc.

Un sut de pe linia careului de 16 metri in minutul 40 care l-a lasat fara reactie pe portarul oaspetilor, Micle.

FC Arges a restabilit egalitatea in partea secunda, minutul 61, prin Malele, jucator care a punctat cu capul din interiorul careului.

La sase minute dupa golul egalizator gazdele de la Poli Iasi au ramas in inferioritate numerica.

Frasinescu si-a lovit un adversar fara minge inaintea unui corner in careul advers si a vazut rosu direct din partea arbitrului Lucian Rusandu.

Pentru Poli Iasi este primul punct dupa cinci infrangeri la rand in campionat.

Echipa lui Daniel Pancu bifeaza cu aceasta ocazie cea dintai remiza a sezonului in Liga 1.

FC Arges pleaca neinvinsa din a doua deplasare la rand, dupa 2-2 la Ovidiu cu Viitorul.

Echipa din Trivale incepuse sezonul cu trei infrangeri consecutive pe teren strain.

Poli Iaşi: Axinte - Onea, Frăsinescu, Baxevanos, Buşu - Vanzo (De Iriondo '73), Breeveld, Passaglia - Calcan, Cristea (Zajmovic '73), Popadiuc (Platini '65). Antrenor: Daniel Pancu. Antrenor: Daniel Pancu.

FC Argeş: Micle - Tofan, Leca, Maric, Muşat - Grecu (Mirică '59 / Honciu '88), Şerban, Meza Colli, Drăghici (Blejdea '46)- Mediop (Deslandes '46), Malele.
Antrenor: Ionuţ Moşteanu.

Cartonaşe galbene: Vanzo '44, Cristea '47, Buşu '55, Platini '72, Onea '81 / Malele '31, Tofan '35, Blejdea '54, Muşat '85

Cartonaş roşu: Frăsinescu '68

Arbitri: Lucian Rusandu – Ovidiu Artene, Cosmin Vatamanu – Ionuţ Coza.