Poli Iasi ajunge pe primul loc provizoriu in Liga 1

Echipa Poli Iasi a invins-o pe Academica Clinceni, cu 2-0 (0-0), vineri seara, in deschiderea etapei a 3-a din Liga 1.

O victorie prin care gruparea din Copou ajunge la sapte puncte si urca provizoriu pe prima pozitie a clasamentului.

Ambele goluri ale intalnirii au fost marcat in partea secunda. Mai intai Horsia a deschis scorul cu un sut din 5-6 metri in minutul 47, pentru ca mai apoi Balan sa inchida tabela dintr-o lovitura de la 11 metri in minutul 78.

Academica Clinceni ramane cu zero in dreptul punctelor dupa a treia infrangere la rand in prima liga, echipa ilfoveana aratand ca este inca departe de rigorile primului esalon.

Asa am trait Poli Iasi - Academica Clinceni

Poli Iaşi: Rusu - Gallego Arias, Frăsinescu, Diallo, Panţîru - Breeveld (Mihalache '65), Passaglia - Danale (Platini '46), Loshaj, Horşia - Bălan (Cristea '80). Antrenor: Mihai Teja.

Academica Clinceni: Vâlceanu - Matei, Chatziterzoglou, Nichita, Dobrescu - Şuţ, Paţurcă (Pîrvulescu '54)- Vojtus (Nsiah '62), Olariu (Barbu '68), Dumitru - Buziuc. Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonaşe galbene: Diallo '89 / Chatziterzoglou '52.

Arbitru: Cătălin Busi.