Poli Iasi – Academica Clinceni 0-0. Moldovenii raman pe loc retrogradabil dupa al 9-lea meci fara victorie in campionat

Echipele Poli Iasi si Academica Clinceni au remizat fara goluri, miercuri seara, intr-un meci din etapa a 14-a in CASA Liga 1.

Un meci pe care formatia din Copou l-a dominat teritorial si sub raportul ocaziilor de gol.

Cea mai mare sansa de a marca i-a apartinut lui Vanzo in finalul primei reprize, minutul 41, cand sutul belgianului a cazut pe linia portii dupa ce lovise mai intai bara transversala.

Acelasi Vanzo a fost eliminat din meci cu doua minute inaintea finalului partidei.

Poli Iasi a mai avut o sansa de gol in minutul 68 la sutul lui Calcan blocat in extremis de portarul Valceanu.

Gazdele au acuzat si un penalty neacordat la hentul comis de Gardos cu sase minute inaintea finalului (foto sus).

Cristea a sutat din interiorul careului si din picior mingea i-a sarit lui Gardos in mana.

In prima repriza cei de la Academica Clinceni a ratat cea mai mare ocazie prin Dumitriu.

Ramas singur cu poarta goala in fata, Dumitriu a fost blocat in momentul sutul de Busu aparut la sacrificiu.

Poli Iasi ramane pe loc retrogradabil in clasament dupa al noualea meci fara victorie.

Ultima victorie a moldovenilor in campionat dateaza din 27 septembrie 2020, cand echipa lui Daniel Pancu trecea de FCSB, cu 5-2.

De cealalta parte, Academica Clinceni ajunge la al saptelea meci fara infrangere in Liga 1.

Poli Iaşi: 1. Axinte – 19. Onea, 23. Frăsinescu, 3. Baxevanos, 22. Buşu – 11. Vanzo, 18. De Iriondo (F. Cristea ’89), 8 Passaglia – 20. Platini (7. Popadiuc ’73), 10. A. Cristea (32. Chacana ‘90+2), 90. Calcan. Antrenor: Daniel Pancu.

Academica Clinceni: 1. Vâlceanu – 6. Paşov, 29. Patriche (15. Jutric ’71) 5. Gardoş, 21. Dobrescu – 44. Dumitru, 37. Cebotaru (9. Boiciuc ’57), 24. Cascini – 25. Cordea (28. Andronic ’57), 14. Rusescu (7. Petrescu ’72), 45. Longher (10. Cr. Tănase ’23). Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonaşe galbene: Baxevanos ’22, A. Cristea ’52, Vanzo ’79, ‘88 / Dobrescu ’34, Cordea ’35, Gardoş ’47, Cascini ’54, Patriche ‘67.

Cartonaş roşu: Vanzo ‘88.

Arbitru: Bogdan Dumitrache.