Petrolul, victorie in extremis cu UTA

Echipa Petrolul Ploiești a obținut cele trei puncte în partida de pe teren propriu cu UTA, scor 1-0, vineri, în prima etapă din playout-ul de Liga 1.

Ivorianul Doua a scuturat plasa porții arădene cu un șut sănătos, în minutul 89, după un meci clasic de playout, în care principala preocupare a celor două echipe a fost să nu primească gol.

Cu 21 de puncte, Petrolul urca cel puțin provizoriu pe prima poziție în clasamentul din playout.

Reacția lui Florin Pârvu, antrenorul celor de la Petrolul: ”Nu consider că suferim, echipa joacă, jucătorii îşi asumă responsabilităţi. Nu suntem o echipă care joacă defensiv. Pauza o să fie benefică pentru toate echipele. Trebuie să rămânem echilibraţi, să o luăm joc cu joc, pentru că va fi un play-out foarte disputat şi vom vedea la final unde ne vom găsi”

Caseta tehnică

Petrolul: Vâlceanu - Papp, Meijers, Mathaus - Doua, Dumitriu (Budescu 67), Purtic, Jair, Ţicu - Irobiso, Grozav (R. Moldoveanu 82). Antrenor: Florin Pârvu.

UTA Arad: Kucher - Abeid, Erico (Chindriş 46), Benga, Roger - R. Pop (Pacalaău 90), Batha (Cascini 70), Anton, Ubbink (Willie Barbosa 70) – Otele (Milosevic 71), Postolachi. Antrenor: Laszlo Balint.

Cartonaşe galbene: Papp 54, Purtic 88 / Batha 10, R. Pop 14.

Arbitri: Sebastian Colţescu - Daniel Mitruţi, Adrian Popescu.