Petrolul urca pe podium dupa 1-0 cu FC U Craiova 1948

Echipa Petrolul Ploiesti s-a impus in disputa cu FC U Craiova 1948, scor 1-0, un meci disputat de olteni in exil la Targu Jiu.

Unicul gol al meciului a fost marcat de brazilianul Jair cu o executie spectaculoasa direct dintr-o lovitura libera, in prelungirile primei reprize.

FC U Craiova 1948 a dominat autoritar partea secunda a jocului in cautarea egalarii, dar oltenii au ratat din toate pozitiile.

Cele mai mari sanse de gol i-au apartinut italianului Compagno, golgeterul campionatului cu cinci reusite, care si-a trecut in cont nu mai putin de doua suturi in bara, in minutele 62 si 90.

Petrolul urca pe locul trei in clasament dupa acest succes, cu 10 puncte, in timp ce FC U Craiova 1948 ramane la cota 7 puncte pe locul al 11-lea.

FCU Craiova: Popa - Enache, Andre Duarte, Papadopoulos, Huyghebaert - Asamoah, Achim (C. Bălan 75’) – Baeten (Sidibe 46’), Marquet (G. Iancu 63’), Chiţu (Bahassa 63’) – Compagno. Antrenor: Marius Croitoru.

Petrolul: Vâlceanu - Meijers, Tamaş, Huja - Pashov, Cebotaru (Velisar 90+2’), Tavares, Ticu – Cioiu (Tucaliuc 69’), Ivanovski (Irobiso 75’), Măzărache (Dumitriu 75’). Antrenor: Nicolae Constantin.

Cartonaşe galbene: Papadopoulos 66, Duarte 66, C. Bălan 82, Asamoah 87.

Arbitri: Marcel Bîrsan - Mircea Grigoriu, Marius Mihai Marica.