Petrolul obtine prima victorie a sezonului. Grozav a facut diferenta cu o executie spectaculoasa

Echipa Petrolul Ploiesti a castigat, vineri, duelul echipelor nou-promovate cu Universitatea Cluj, scor 1-0, intr-un meci disputat la Medias, in deschiderea etapei a 4-a in Liga 1.

Gheorghe Grozav a marcat unicul gol al meciului, in minutul 23, cu o lovitura de cap la coltul lung prin care l-a pacalit pe portarul Laurentiu Branescu.

Universitatea Cluj a ratat o lovitura de la 11 metri in prelungirile primei reprize prin Adrian Balan.

Atacantul Sepcilor Rosii a trimis pe langa poarta cu o executie demna de un top al celor mai prost executate lovituri de la 11 metri din istoria fotbalului.

Acelasi Balan s-a aflat la originea altor ratari in partea secunda, cea mai importanta la cinci minute dupa pauza.

Universitatea Cluj a ratat egalarea in minutul 90 prin Pitian. Acesta n-a prins poarta din sase metri la pasa lui Balan.

Anterior si Purece avusese o buna sansa de a marca pentru gazde dupa o patrundere in zona centrala.

Nae Constantin, antrenorul celor de la Petrolul, a fost eliminat in finalul primei reprize, dupa ce a patruns pe teren pentru a-i cere socoteala arbitrului Andrei Chivulete.

Petrolul acumuleaza patru puncte si urca pe locul 10 in clasament.

U Cluj ramane penultima, cu doua puncte agonisite in patru meciuri. Pentru U Cluj este prima infrangere a sezonului.

U Cluj: Brănescu – Baravykas (Ely Fernandes 67’), Piţian, Ispas, Pîrvulescu - R. Pires, I. Filip (Boiciuc 77’), Purece (R. Romeo 67’) – Hofman (Haita 46’), Ad. Bălan, Chipciu. Antrenor: Erik Lincar.

Petrolul: Vâlceanu - Meijser, Tamaş, Huja - Pashov, Seto (Dumitriu 86’), Jair, Ţicu – Cioiu (Tucaliuc 70’), Ivanovski (Măzărache 86’), G. Grozav (Cebotaru 76’). Antrenor: Nicolae Constantin.

Cartonaşe galbene: Chipciu 53, Piţian 78 / Ivanovski 45+4, V. Ţicu 55, Meijers 66, Vâlceanu 90+1.

Arbitri: Andrei Florin Chivulete - Sebastian Eugen Gheorghe, Andrei Constantinescu – Iuliana Elena Demetrescu.