Petrolul - Hermannstadt 2-0. Victorie la debut pentru Florin Parvu

Etapa a 25-a din Liga 1 s-a incheiat, luni seara, cu victoria echipei Petrolul Ploiesti pe teren propriu in meciul cu Hermannstadt, scor 2-0.

Jair a marcat ambele goluri ale "gazarilor", in minutele 15 si 45.

Primul gol a fost marcat la capatul unui contraatac din pasa lui Irobiso.

In finalul primei reprize cei de la Petrolul s-au desprins dupa o lovitura de la coltul terenului.

Budescu a centrat pe bara a doua si Jair a impins mingea in poarta cu o lovitura de cap.

Petrolul a incheiat meciul in inferioritate numerica, dupa ce Irobiso a fost eliminat, in minutul 57.

Meciul de luni seara a marcat debutul lui Florin Parvu pe banca tehnica a Petrolului, echipa care pierduse toate meciurile in 2023.

Hermannstadt are un singur punct in patru meciuri de la realuarea campionatului.

Petrolul ajunge pe locul sapte in clasament la un punct de Sepsi (34), echipa cu un meci mai putin disputat.

Petrolul: Leitner - Borţa, Pashov, Meijers, Mathaus, Ţicu - Jair (Achim - 90+3), Seto, Grozav (Dumitriu - 88) - Irobiso, Budescu (Moldoveanu - 83); Antrenor: Florin Pârvu

Hermannstadt: Letica - Butean, Bejan, Ene, Opruţ - M. Sota, Biceanu (Babic -60) - Balaure (Buhăcianu - 74), Petrescu (Limaj - 46), C. Popescu (Oroian -74) - Paraschiv; Antrenor: Marius Măldărăşanu.

Cartonaşe galbene: Irobiso (8, 56), Pashov (39) / Mino(4), Bejan (56), Opruţ (69).

Cartonaş roşu: Irobiso (56).

Arbitri: Adrian Cojocaru - Vladimir Urzică, Alexandru Vodă.