Petrolul a dat lovitura în Bănie și urcă pe primul loc în playout

Sursă foto: facebook.com/official.fcpetrolul/

Echipa Petrolul Ploiești a câștigat duelul cu FCU Craiova 1948 pe terenul formației din Bănie, cu 1-0, vineri, în primul meci al etapei a 2-a din playout, în Liga 1.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Țicu, în minutul 68, la capătul unui contraatac la care au mai contribuit Irobiso și Doua.

Este a doua victorie consecutivă obținută de Petrolul pe terenul celor de la FCU Craiova 1948.

În sezonul regular, ”găzarii” s-au impus de asemenea cu 1-0, prin golul lui Jair din finalul primei reprize.

Petrolul ajunge după rezultatul obținut, vineri seara, la trei victorii consecutive în campionat.

Cu cele trei puncte din Bănie cei de la Petrolul urcă pe primul loc în clasamentul din playout.

Caseta tehnică

FCU Craiova 1948: Gurău – Paramatti (Mascarenhas 78), A. Duarte, Henriques, Huyghebaert – Asamoah (Piccolomo 73), Dr. Albu - R. Negru (Sidibe 73), Bauza, G. Ganea (Bahassa 46) - Blănuţă (Chiţu 56). Antrenor: Nicolo Napoli.

Petrolul: Vâlceanu - Papp, Mathaus, Meijers – Doua (M. Bratu 90+2), L. Dumitriu (Borţa 57), Seto, Jair, Ţicu – Irobiso (Purtic 90), Grozav. Antrenor: Florin Pârvu.

Cartonaşe galbene: Bahassa 84 / Irobiso 51, Borţa 75, Papp 82.

Arbitri: Cătălin Popa – Ovidiu Artene, Romică Bîrdeş.