Omrani, decisiv pentru FCSB la Sibiu

FCSB a reluat campionatul cu o victorie la limita, scor 1-0, pe noul stadion al celor de la Hermannstadt, intr-un meci disputat, duminica, in etapa a 22-a.

Intrat dupa pauza la FCSB, atacantul francez Billel Omrani a marcat unicul gol al meciului, in minutul 75, dintr-o pasa a lui Octavian Popescu.

La 0-0, in minutul 52, cei de la Hermannstadt au ratat o mare ocazie prin Petrisor Petrescu. Sutul acestuia cu stangul din afara careului. Bara transversala a salvat-o pe FCSB, portarul Stefan Tarnovanu fiind batut daca mingea intra cativa centimetri mai jos.

Pentru Omrani, jucator intrat in locul lui Miculescu incepand cu minutul 68, este al doilea gol in tricoul celor de la FCSB.

Cei de la FCSB revin pe locul trei in clasament dupa acest succes, al 12-lea in 22 de etape, cu 41 de puncte.

Hermannstadt ramane pe locul 9, la opt puncte de zona playoff.

Hermannstadt: Letica - Butean, Bejan, C. Ene, Opruţ - S. Balaure (Bărbuţ 65), Biceanu (Răuţă 76), Sota Mino (babic 83), Oroian (C. Popescu 76) – Buhăcianu (P. Petrescu 46), D. Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărăşanu.

FCSB: Târnovanu – Sorescu (Creţu 46), Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru, Şut, Edjouma (Fl. Coman 58) – Miculescu (Omrani 68), Compagno (Cordea 46), Oct. Popescu (Oaidă 79). Antrenor: Mihai Pintilii.

Cartonaşe galbene: D. Paraschiv 90+4 / Şut 60, Radunovic 73

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru - George Neacşu, Imre-Laszlo Bucsi.