0
0
Sepsi

FC Voluntari - Sepsi 0-0 in reeditarea finalei Cupei Romaniei

Echipele FC Voluntari si Sepsi Sf.Gheorghe au terminat la egalitate, scor 0-0, intr-o partida din etapa a 5-a in Liga 1.

Sepsi a dominat teritorial meciul, dar cea mai mare ocazie a apartinut gazdelor.

Costin a reluat in bara la zece minute dupa pauza.

FC Voluntari: M. Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaş - C. Costin (Meleke '58), H Tavares (Fulop '66), Droppa (Achim '82), N. Aliji (Vlad '66) - D. Florea, Nemec (Voican '82), M. Lopes; Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Sepsi: Niczuly - D. Ciobotariu (Dimitrov '75), Ninaj, Mitrea, Ispas - Aganovici (Rondon '58), N. Păun, J. Rodriguez, C. Matei  (Bărbuţ '18)- Golofca (I. Gheorghe '58), Tudorie; Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Ricardinho '55, Matricardi '60, Voican '90 / Păun '32, Ciobotariu '75.

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Valentin Avram, Alexandru Vodă.

18:57

Final de partida. Nimic la nimic in acest meci, reeditarea finalei Cupei Romaniei din acest an.

75'

Ciobotariu (Sepsi).

73'

Barbut suteaza putin peste transversala.

68'

Centrare din dreapta in careu. Rondon reia cu capul pe langa poarta.

62'

Minge in careu pentru Tudorie. Suteaza pe langa aproape paralel cu linia portii.

60'

Matricardi (Voluntari).

55'

Bara ii salvează pe cei de la Sepsi la sutul lui Costin.

17:50

0-0 după primele 45 de minute.

39'

Popa retine pe linia portii, dupa ce respinsese in Mitrea reluarea lui Aganovic.

32'

Paun (Sepsi). Este primul galben al meciului.
31'

Popa retine sutul lui Aganovic din interiorul careului.

18'

Barbut intra in locul lui Matei (Sepsi).

10'

Ocazie pentru Sepsi. Armas a blocat sutul lui Golofca. Faza a continuat si Aganovic a fost blocat de Popa.

1'

Start de partida la Voluntari.

16:56

FC Voluntari: Popa - Ricardinho, Matricardi, Armas - Costin, Droppa, Tavares, Aliji - Florea, Nemec, Lopes.

Sepsi: Niczuly - Ciobotariu, Ninaj, Mitrea, Ispas - Matei, Paun, Rodriguez, Aganovic - Golofca, Tudorie.

Arbitru: Horatiu Fesnic.

16:41

Avancronica

Pentru Sepsi este prima partida in campionat dupa eliminarea din Conference League.

Covasnenii au pierdut ambele manse ale duelului cu Djurgarden (Suedia), cu acelasi scor, 1-3.

FC Voluntari si Sepsi OSK s-au mai intalnit de 14 ori in principala competitie interna, de sapte ori s-au impus ilfovenii, de doua ori au castigat oaspetii din aceasta runda, iar alte cinci partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recenta intalnire directa din campionat: 19 februarie 2022, FC Voluntari - Sepsi OSK 3-1 (C-tin Budescu - dubla, Helder Tavares / Adnan Aganovic).

O singura infrangere au suferit covasnenii in ultimele sapte deplasari din campionat (23 aprilie 2022, Rapid - Sepsi 1-0), in rest au trei victorii si trei rezultate de egalitate.

In actualul sezon Voluntari are o infrangere (0-1 cu Botosani) si o victorie (3-0 cu UTA) in meciurile de pe teren propriu.

Sepsi a plecat fara infrangere din cele doua deplasari de pana acum, remizand in deplasare cu Universitatea Craiova in prima etapa (2-2) si apoi la Ploiesti cu Petrolul (1-1).