1
Rapid
Dugandzic 60'

Rapid revine la conducerea clasamentului dupa 1-0 cu Voluntari

Echipa Rapid a obtinut a saptea victorie in noua etape si revine pe primul loc in clasamentul din Liga 1.

Formatia pregatita de Adrian Mutu s-a impus la Voluntari prin reusita lui Mario Dugandzic din minutul 60.

Atacantul croat a reluat in poarta din sase metri o minge centrata de Alexandru Ionita.

Tot Dugandzic a ratat dubla in minutul 71 cu un sut la coltul scurt, mingea fiind respinsa in corner de portarul Popa.

Rapid ajunge la 21 de puncte si revine pe primul loc in clasament.

FC Voluntari n-a mai castigat de sase meciuri si a incheiat partida cu Rapid fara sut pe spatiul portii.

FC Voluntari: M. Popa – Ricardinho, Fl. Achim, Armaş, Marrone – Droppa (Lopes ’68), V. Raţa – Cr. Costin (Merloi ’78), Răduţ (Tavares ’70), Damaşcan – Nemec. Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Rapid: H. Moldovan – Onea, D. Grigore, Săpunaru, J. Morais – Kait, Al. Albu, Al. Ioniţă (Papeau ’77) – Sefer (Pănoiu '90+3), Dugandzic, V. Costache (Măţan ’57). Antrenor: Adrian Mutu.

Cartonaşe galbene: Raţă ’62, Merloi ‘89 / Ioniţă ‘60.

Arbitri: Sebastian Colţescu – Vasile Marinescu, Alexaandru Cerei.

23:37

Sebastian Coltescu flueira finalul meciului.

88'

Merloi (Voluntari) este al doilea jucator avertizat in tabara gazdelor.

71'

Dugandzic rateaza de putin dubla cu un sut din interiorul careului. Respinge portarul Popa in corner.

62'

Abia revenit de la scurta aventura la FCSB, Rata se alege cu un galben.

60'

Gol Dugandzic!

Rapid deschide scorul prin Dugandzic. Acesta i-a luat fata unui adversar si a marcat din sase metri la centrarea lui Ionita.

55'

Ionita (Rapid) e primul jucator avertizat in acest meci.

49'

Costache cauta coltul lung. Mingea se duce pe langa poarta.

36'

Eroare in apararea gazdelor. Mingea ajunge cu sansa la Ionita care nu prinde poarta dintr-o pozitie favorabila.

13'

Sut de la distanta incercat de Sefer. Respinge Popa in lateral.

1'

A început meciul.

0'

FC Voluntari: M. Popa - Ricardinho, Fl. Achim, Armaş, Al. Vlad - Droppa, V. Raţa - Cr. Costin, Răduţ, Damaşcan - Nemec;

Rapid: H. Moldovan - Onea, D. Grigore, Săpunaru, J. Morais - Kait, Al. Albu, Al. Ioniţă II - Sefer, Dugandzic, V. Costache.

14:31

Avancronica

FC Voluntari şi Rapid s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar în sezonul regulat precedent, atunci când ilfovenii au luat patru puncte din cele șase puse în joc (1-0 în deplasare, 0-0 pe teren propriu).

Liviu Ciobotariu vs Adrian Mutu: un joc - o victorie Ciobotariu (2021 - 2022, FC Voluntari - FC U 1948 2-1).