3
Astra
Gheorghe 52' Budescu 45' Stahl 14'

Voluntari - Astra 1-3. Prima victorie dupa cinci meciuri

Astra Giurgiu a obtinut la Voluntari prima victorie dupa cinci etape in CASA Liga 1.

Echipa pregatita de Eugen Neagoe urca un loc in clasament si ajunge pe 12.

Astra a lovit de trei ori pe contraatac, nelasand nicio sansa defensivei ilfovenilor.

Stahl si Budescu au marcat primele doua goluri ale Astrei, in prima repriza.

Valentin Gheorghe avea sa duca scorul la 0-3 in partea secunda.

Echipa gazda a redus din diferenta prin Ion Gheorghe, de asemenea dupa o faza de contraatac.

Gazdele au mai avut o bara prin Armas la o faza fixa.

FC Voluntari: Lavin - I. Costin (Vlad '46), Balaur, Fl. Achim, Armaş, Ricardinho - Tavares (I. Gheorghe '38), Borţoneanu (Ilie '46), A. Ivanov (Dorobanţu '75)- Angelov (Stoica '26) Da Veiga Lopes. Antrenor: Bogdan Andone.

Astra Giurgiu: M. Popa - Canadija, De Sousa (Ion '6), Jovanovic, David Bruno - Crepulja - Wutrich (Şerban '86), Boe Kane, Budescu, V. Gheorghe (Balaure '81) - Stahl (Montini '46). Antrenor: Eugen Neagoe.

Cartonaşe galbene: Armaş '76 / Crepulja '74, Budescu '85, Popa '90+1.

Adrian Cojocaru (arbitru).

19:24

80'

Popa respinge in corner sutul lui Marcelo. Ocazie ratata de Voluntari.

70'

Gol Gheorghe!

FC Voluntari reduce din diferenta prin Ion Gheorghe. Acesta a fost lasat singur cu portarul de Marcelo Lopes.

67'

Din nou panica in apararea ilfovenilor la patrunderea lui Valentin Gheorghe.

60'

Centrare din lovitura libera si Armas trimite cu capul in bara!

56'

Marcelo Lopes rateaza cea mai mare ocazie a ilfovenilor. Singur cu portarul suteaza peste transversala.

52'

Astra loveste din nou pe contraatac. Valentin Gheorghe patrunde pe stanga, depaseste doi adversari si trimite in poarta cu ajutorul barei.

46'

S-a reluat meciul. Montini intra in locul lui Stahl.

18:20

Pauza la Voluntari.

45'

Gol Budescu!

Astra isi dubleaza avantajul prin Budescu dupa o faza de contraatac. Decarul giurgiuvenilor a scapat singur cu portarul si a marcat dupa ce l-a depasit pe Lavin.

29'

Wuthrich suteaza peste poarta ilfovenilor.

24'

Astra domina jocul din punctul de vedere al posesiei. Oaspetii solicita penalty dupa un presupus hent, nu se acorda!

14'

Gol Stahl!

Albert Stahl deschide scorul cu un sut din interiorul careului dupa o faza de contraatac. Astra in avantaj!

12'

Angelov nu ajunge la centrarea lui Marcelo Lopes.

6'

Ion intra in locul lui Hugo Sousa, accidentat.

1'

A inceput meciul.

0'

FC Voluntari: 1 Lavin - 98 Costin, 28 Balaur, 2 Achim, 5 Armas, 24 Ricardinho - 18 Helder Tavares, 99 Bortoneanu, 4 Ivanov - 19 Angelov, 14 Marcelo Lopes.

Astra: 12 Popa - 7 Canadija, 2 Hugo Sousa, 27 Jovanovic, 29 David Bruno - 8 Wuthrich, 91 Boe-Kane, 21 Crepulja, 10 Budescu, 11 V.Gheorghe - 77 Stahl.

10:40

Avancronica

Astra este fără victorie în 2021, an în care a înregistrat trei remize şi două înfrângeri (0-3 cu FCSB, 1-4 cu Sepsi, ambele în deplasare).

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 11 ori în principala competiţie internă, de trei ori s-au impus ilfovenii, de patru ori au câştigat giurgiuvenii, iar alte patru  jocuri s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă confruntare directă: 3 octombrie 2020, Astra - FC Voluntari 2-3, goluri marcate de A. Stahl, C. Budescu, respectiv J. Betancor - dublă, M. Căpăţînă.