3
Sepsi Sf.Gheorghe
Tandia 86' Mensah 66' Jovanovic 7'

Sepsi castiga la Ovidiu cu Viitorul printr-un super gol marcat de Tandia

Surpriza in meciul dintre Viitorul Constanta si Sepsi Sf.Gheorghe din etapa a 12-a a Ligii 1 Betano, o partida castigata de echipa covasneana, cu 3-2.

Jovanovic a deschis scorul in minutul 7 dupa o faza fixa de la coltul terenului, dar avantajul oaspetilor a fost anulat dupa doar patru minute de reusita lui Luchin.

Mare ocazie apoi pentru Viitorul, in minutul 19, la sutul lui Dragus care a intalnit transversala portii celor de la Sepsi.

Portarul oaspetilor Niczuly s-a remarcat in finalul reprizei prin doua interventii decisive la suturile trimise de Vodut si Dragus.

Sepsi a revenit la conducere dupa pauza prin Mensah in minutul 66, insa din nou Viitorul a revenit pe tabela, pentru a doua oara, prin Baluta. Un gol cu capul marcat peste un Sato aflat pe linia portii dupa iesirea dintre buturi a lui Niczuly.

Ultimul cuvand a apartinut tot oaspetilor care au marcat golul victoriei prin Tandia in minutul 86 dupa o faza de toata frumusetea. Decarul lui Sepsi a ridiculizat doi fundasi ai Viitorului si a finalizat din interiorul careului cu sut la coltul lung.

Viitorul: Cojocaru – Mladen, Luchin, Ţîru, De Nooijer – Achim (Artean ’78), Băluţă, Vână – Natkho (Ciobanu ’46), Voduţ (Houri ’60), Drăguţ. Antrenor: Gheorghe Hagi;

Sepsi Sfântu Gheorghe: Niczuly – De Moura, Viera, Jovanovic, Sato (Ursu ‘89) – Velev, Vaşvari – Drăghici, Nouvier (Karniţki ’37), Ştefan (Mensah ’52) – Tandia. Antrenor: Eugen Neagoe;

Cartonaşe galbene: Natcho ‘3, Artean ’82, Houri ‘88 / Ştefan ’25, Drăghici ’35, Viera ’83, Vdelev ’84, De Moura '89, Niczuly ‘90+3;

Arbitru: Sebastian Colţescu.

22:53

S-a incheiat meciul.

86'

Gol Tandia!

Gol superb marcat de Tandia cu un sut cu stangul la coltul lung. Executie de adevarat fotbalist!

86'

Vina reia cu capul in bratele portarului Niczuly.

84'

Velev de la Sepsi avertizat.

82'

Artean primeste cartonasul galben.

81'

Gol Baluta!

Tudor Baluta egaleaza cu o lovitura de cap peste portarul Niczuly iesit gresit din poarta.

78'

Artean intra in locul lui Achim la Viitorul.

66'

Gol Mensah!

Sepsi revine la conducere prin Mensah, jucator intrat in aceasta repriza secunda in locul lui Stefan.

60'

Houri intra in locul lui Vodut. Mutare care il aduce pe Dragus in centrul atacului celor de la Viitorul.

46'

22:04

Ciobanu intra in locul lui Natkho.

21:48

Pauza la Ovidiu.

45'

Dubla interventie a portarului Niczuly la suturile lui Vodut si Dragus din interiorul careului.

45'

Cojocaru respinge gresit o minge si Sato rateaza poarta cu un voleu din interiorul careului.

34'

Draghici cade in careul celor de la Viitorul si solicita penalty la un duel cu de Nooijer. Fault clar din spate, dar centralul Sebastian Coltescu acorda galben pentru simulare.