1
0
Gaz Metan

Viitorul - Gaz Metan 1-0. Prima victorie dupa sapte meciuri

FC Viitorul Constanta a obtinut, marti seara, prima victorie dupa sapte meciuri in Liga 1.

Andrei Ciobanu a marcat unicul gol al meciului de la Ovidiu dintr-o lovitura de la 11 metri in minutul 82.

Un penalty acordat de centralul George Gaman la interventia lui Ze Manuel asupra lui Radu Boboc.

Pentru Viitorul este prima victorie in Liga 1 dupa sapte meciuri (trei remize la rand urmate de patru infrangeri).

Viitorul nu mai castigase in campionat de la 5-0 in Stefan cel Mare cu Dinamo, pe 26 februarie 2021.

Viitorul si Gaz Metan au ajuns la 17 meciuri in principala competitie interna, de sase ori au castigat dobrogenii, de opt ori s-au impus mediesenii, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Viitorul gazda: 9 meciuri - 5 victorii Viitorul - doua remize - doua succese Gaz Metan.

Cea mai recenta intalnire directa: 12 aprilie 2021, Viitorul - Gaz Metan 0-2, marcatori I. Larie si R. Valente.

Mihai Teja vs Viitorul in Liga 1: 11 jocuri - doua victorii - 4 remize - 6 infrangeri.

Viitorul:  V. Cojocaru - R. Benzar, Mladen, Dobrosavlevici, R. Boboc - G. Matei (Babunski '88), Grameni, A. Ciobanu (Grădinaru '87) - F. Haită (Pitu '70), Tsomou, Jo Santos (G. Ganea '58). Antrenor Cătălin Anghel;

Gaz Metan: Pleşca - Yuri Matias, Baco, Horj - Butean, G. Moura, Alceus (Francisco Junior '59), R. Deaconu (Chamed '58), Velisar - S. Ciocan (Valente '25), V. Morar (Ze Manuel '75). Antrenor Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Mladen '52, Haită '60, G. Ganea '63, Benzar '80, Babunski '90+1 / V. Morar '25, Baco '80, Moura '82, Ze Manuel '90+1, Yuri '90+2.

Arbitri: George Găman - Vladimir Urzică, Tunyogi Ferencz - Viorel Flueran.

82'

Gol Ciobanu!

Viitorul deschide scorul prin Ciobanu din penalty.

80'

Ze Manuel l-a faultat in mod evident pe Boboc.

79'

George Gaman acorda lovitura de la 11 metri pentru Viitorul.

70'

Boboc reia peste poarta din marginea careului.

63'

Ciobanu suteaza din afara careului. Mingea trece putin pe langa poarta oaspetilor.

38'

Plesca intervine din nou salvator in fata lui Tsoumou. Respinge cu o mana in corner o minge din apropiere.