0
0
FC Voluntari

Asa am trait UTA - Voluntari

Zi istorica pentru fotbalul aradean, noua arena "Francisc Neumann" fiind in sfarsit inaugurata la partida de vineri seara, UTA - FC Voluntari (21:00).

22:56

90'

Moldovan respinge sutul lui Capatana din lovitura libera. Sansa de gol pentru ilfoveni.

88'

Centrare pe coltul scurt din corner si Capatana reia peste poarta.

84'

Centrare a lui Vlad in fata portii aradenilor. Mingea iese in afara terenului.

80'

Voluntari este echipa mai prezenta in meci in aceasta parte secunda. Lipsesc insa ocaziile.

58'

Incredibila ratare a lui Morar din fata portii la centrarea lui Roumpoulakou.

53'

UTA aproape de gol la capul lui Ilie dupa un corner. Minge respinsa de Voluntari.

46'

Se reia meciul. Hora a intrat la gazde in locul lui Buhacianu.

21:48

Pauza la Arad.

32'

Mingea ramane cu sansa la Ionita in careul oaspetilor. Sutul acestuia nu prinde poarta.

29'

Contraatac al Voluntariului prin Vlad pe stanga. Centrarea acestuia in careul aradean este respinsa de Ilie.

21'

Morar suteaza de la distanta si Rimniceanu respinge in fata.

17'

Vlad (Voluntari) pentru un fault in marginea careului.

16'

Faza fixa a gazdelor ramasa fara rezultat. Centrarea lui Albu n-a avut adresa in careul oaspetilor.

11'

Sut pe poarta trimis de Albu din marginea careului ilfovenilor.

9'

Fanii aradeni fac spectacol in afara arenei aprinzand mai multe torte. Un adevarat show pirotehnic.

6'

Centrare in fata portii. Retine Rimniceanu.

1'

A inceput meciul de pe noul stadion din Arad.

0'

UTA: Moldovan - Buştea, Benga, Ilie, Roumpoulakou - Tescan, Roşu, Albu, Buhăcianu - Alex Ioniţă, Vlad Morar.
Rezerve: F. Iacob, Da Silva, Melinte, R. Ivan, Pleaşcă, Hora, Rus, Rusu, Vulturar.
Antrenor: Laszlo Balint.

FC Voluntari: Rîmniceanu - Costin, Balaur, Armas, Vlad - Căpăţînă, Miranda, I. Gheorghe - Eric, Stoica, Grădinaru.
Rezerve: Kocic, Chilli, Ozkara, Mihai Ilie, Buliga, Mailat, Cotolan, Voinescu.
Antrenor; Mihai Teja.

12:50

Reveniţi pe prima scenă după 12 ani, arădenii au produs surpriza etapei precedente, când au plecat neînvinşi de la Ovidiu, în faţa unei echipe care cedează greu puncte pe teren propriu (1-1 cu Viitorul).

De partea cealaltă, FC Voluntari s-a impus la limită, 2-1 cu Gaz Metan, golul victoriei fiind înscris de fundaşul moldovean Igor Armaş, care a reluat cu capul centrarea lui Eric de Oliveira, brazilianul trecându-şi în cont a 46-a pasă decisivă în Liga 1.

4 victorii, o remiză şi 4 înfrângeri este palmaresul înregistrat în 2020 de FC Voluntari în deplasările din campionat.

Cele două echipe se vor întâlni pentru întâia oară pe prima scenă. De asemenea, un duel în premieră va fi şi la nivelul băncilor tehnice, cel dintre Laszlo Balint şi Mihai Teja.