1
Chindia
Iacob 62'

UTA - Chindia 0-1. O super executie a facut diferenta

Chindia Targoviste ramane singura echipa neinvinsa dupa cinci meciuri disputate in playout dupa 1-0 in deplasare cu UTA Arad.

Paul Iacob a marcat unicul gol al meciului in minutul 62 cu un sut din afara careului.

O executie cu piciorul stang aproape de vinclul portii aparate de Florin Iacob.

Chindia acumuleaza 33 de puncte si se distanteaza la cinci puncte de FC Arges in clasament.

UTA ramane pe locul patru, cu 25 de puncte, dupa un meci in care a avut o posesie superioara (62%) si un raport favorabil la cornere (7-3).

UTA: Fl. Iacob – Peteleu (Şliakov ’61), Erico, Fl. Ilie, Roumpoulakou – Albu (Rus ’87), Vorobjovas - Ad. Petre (Hora ’60), Roger, Rusu (Miculescu ’87) – Voinea (Antal ’60). Antrenor: Laszlo Balint.

Chindia Târgovişte: Aioani - Martac, Piţian, Celea (Dinu ’74), Kocic – Neguţ (Raţă ’82), Iacob, Dulca, Dumitraşcu (Căpuşă ’82) – Yameogo (Popa ’61), Berisha (Florea ’60). Antrenor: Emil Săndoi.

Cartonaşe galbene: Rusu ’28 / Piţian ’44, Neguţ ‘78.

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Marius Marica, Alexandru Vodă - Florin Marcu.

16:53

Final de partida la Arad.

90'

Antal rateaza cu o minge din interiorul careului. UTA trece pe langa 1-1.

82'

Capusa si Rata intra la oaspeti. Ies Negut si Dumitrascu.

80'

Aioani aproape sa scape mingea in poarta. Respinge in transversala o centrare inalta venita din dreapta.

79'

Cartonas galben incasat de Negut (Chindia).

75'

Popa il lanseaza pe Dumitrascu, dar acesta nu reuseste sa treaca de Roger. Sansa mare pentru Chindia de a face 2-0.

74'

Dinu in locul lui Celea (Chindia).

62'

Gol Iacob!

Chindia deschide scorul printr-un super sut reusit de Paul Iacob din afara careului. Un stang aproape de vinclu.

61'

Rusul Shlyakov in locul lui Peteleu la UTA.

61'

Popa si Florea intra la Chindia. Jucatorii inlocuiti sunt Yameogo si Berisha.

60'

Antal si Hora au intrat la gazde. Au iesit Petre si Voinea.

46'

S-a reluat jocul.

15:48

Horatiu Fesnic pune capat primei reprize.

44'

Andrei Pitian (Chindia) este avertizat cu galben.

29'

Denis Rusu (UTA) vede primul cartonas galben al meciului.

27'

Corner pentru aradeni ramas fara rezultat pe tabela.

17'

Chindia ramane periculoasa. Berisha trage din interiorul careului intr-un adversar.

15'

Minge la bara a doua trimisa de Celea pentru aparitia lui Iacob in carul gazdelor. Acesta rateaza de putin intalnirea cu balonul.

15'

Primul corner al meciului apartine oaspetilor dupa sutul lui Yameogo blocat de Erico.

1'

A inceput meciul de la Arad.

15:00

UTA: 93 Iacob – 77 Peteleu, 21 Erico da Silva, 18 Ilie, 20 Roumpoulakou – 6 Albu, 5 Vorobjovas – 11 Petre, 9 Roger, 86 Rusu – 44 Voinea.

Chindia: 25 Aioani – 2 Martac, 17 Pitian, 95 Celea, 23 Kocic – 8 Dulca, 66 Iacob – 20 Negut, 7 Yameogo, 80 Dumitrascu – 9 Berisha.

14:38

UTA și Chindia s-au întîlnit de două ori în prima ligă, ambele jocuri directe dispitându-se în ediția curentă.

UTA a învins acasă cu 1-0 (24.10.2020) și a remizat, 1-1, în deplasare (13.02.2021).