1
Sepsi
Fofana 16'

Asa am trait Universitatea Craiova - Sepsi

Ultimul meci al etapei a 8-a din CASA Liga 1 le-a adus fata in fata pe Universitatea Craiova si Sepsi Sf.Gheorghe, doua dintre echipele care ne-au reprezentat in preliminariile Conference League.

22:55

Final de meci.

79'

Niczuly respinge sutul lui Gustavo din lovitura de la 11 metri.

68'

Sepsi rateaza pe contraatac prin Luckassen. Demarcat in stanga, atacantul oaspetilor suteaza pe portar.

65'

Actiune rapida a Craiovei in flancul drept. Mingea e centrata in fata portii. Ivan ramane cazut in careul oaspetilor.

63'

Nistor suteaza de la distanta. O minge pe care Niczuly o respinge in corner.

56'

Aganovic rateaza o degajare simpla si Ivan reia slab spre poarta. Sansa buna irosita de olteni.

53'

Din fericire pentru cei de la Universitatea Craiova atacantul bosniac scapa ieftin dupa acest tackling ratat.

52'

Paun (Sepsi) pentru un fault asupra lui Koljic.

50'

Andrei Ivan se demarca in careu si cauta coltul lung. Mingea iese afara.

46'

32'

Gol Gustavo!

Universitatea Craiova egaleaza prin brazilianul Gustavo. Reluare din cativa metri dupa o centrare din stanga. Pozitie suspecta de offside, dupa cum vedem pe reluarile oficiale.

25'

Dumitrescu (Sepsi) pentru un fault in propria jumatate.

23'

O noua actiune a gazdelor la poarta adversa. Houri l-a jucat pe Bancu in careu, insa aparatorul stanga a centrat prea in forta.

21'

Koljic rateaza incredibil singur cu poarta goala. Bosniacul a luat la tinta bara laterala!

16'

Gol Fofana!

Sepsi deschide scorul prin Fofana cu o lovitura de cap din interiorul careului mic. A fost un sut al lui Mitrea din lovitura libera, portarul Pigliacelli respingand balonul in fata.

15'

Luckassen obtine lovitura libera in marginea careului gazdelor.

1'

A început meciul.

21:00

Echipele de start:

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Găman, M. Constantin, Bancu – Gustavo, Screciu, Nistor, Houri – Ivan, Koljic.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Ninaj, Mitrea, Dumitrescu – Păun, Fofana, Aganovic – Luckassen, Bojic, Chunchucov.

12:36

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 12 ori în principala competiţie internă, de cinci ori s-a impus Universitatea, de patru ori a câştigat Sepsi OSK, iar alte trei jocuri s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă întâlnire directă din campionat: 5 mai 2021, Sepsi OSK - Universitatea Craiova 2-0, goluri înscrise de Bogdan Mitrea şi Claudiu Petrila.

Un singur succes au bifat covăsnenii pe teren advers, 1-0 pe 11 august 2019.