Koljic 5'
1
0
Rapid

Asa am trait Universitatea Craiova - Rapid 1-0. Oltenii deschid scorul in minutul 5!

Primul derby din 2022 s-a jucat, sambata seara, in Banie intre Universitatea Craiova si Rapid.

21:55

90'

Cimpanu suteaza peste poarta din lovitura libera.

90'

Dandea isi pierde cumpatul si-l ataca dur pe Baiaram. Incaseaza cartonasul galben si va lipsi etapa urmatoare.

87'

Capatana respinge in corner o minge care a trecut prin fata portii.

75'

Actiune rapida a Craiovei prin Ivan in stanga. Acesta continua cu Markovic al carui sut trece pe langa poarta.

73'

Incearca si Cretu sutul de la distanta. Nici el nu prinde spatiul portii.

73'

Vojtus suteaza putin pe langa poarta gazdelor. Ocazie pentru Rapid.

66'

Cimpanu scapa singur cu Moldovan si portarul rapidist are o interventie decisiva.

47'

Rapid controleaza jocul in debutul acestei reprize. Oltenii au facut vizibil pasul inapoi.

46'

20:50

Pauza in Banie. Gazdele intra in avantaj minim la cabine.

42'

Sut slab trimis de Cretu pe langa poarta.

34'

Probleme pentru Sapunaru. Acuza o accidentare la coapsa.

29'

O noua contra a Craiovei. Ivan trimite in careu pentru Koljic, dar acesta nu ajunge la minge.

27'

Ivan vede primul galben al meciului.

14'

Prima ocazie pentru Rapid. Albu trimite in fata portii si Balan rateaza de putin reluarea.

9'

Koljic la un pas de 2-0 dupa o centrare a lui Gustavo. Bosniacul a reluat cu capul pe langa poarta.

5'

Gaura mare intre Acuna si Dandea de care a profitat Ivan, acesta lasandu-l apoi pe Koljic singur cu portarul. Bosniacul n-a iertat din 10 metri.

5'

Gol Koljic!

Craiova deschide scorul dupa o faza rapida. Defensiva giulestenilor facuta KO din doua pase.

1'

Primul corner al meciului apartine giulestenilor. Faza ramane fara rezultat.

1'

A inceput meciul din Banie.

0'

Univ.Craiova: Pigliacelli – Vladoiu, Papp, Constantin, Bancu – Screciu, Cretu – Gustavo, Vina, Ivan – Koljic.

Rapid: Moldovan – Acuna, Sapunaru, Dandea, Morais – Alub, Crepulja, Ilie – Sefer, Balan, Stahl.

12:20

Avancronica

De la revenirea fotbalului craiovean pe prima scenă din 2014, cele două s-au mai întâlnit de trei ori în principala competiţie internă şi de fiecare dată s-a impus gruparea din Bănie.

Cea mai recentă confruntare directă: 28 august 2021, Rapid - Universitatea Craiova 1-2, goluri înscrise de Alexandru Albu, respectiv Jovan Markovic şi Elvir Koljic.

Oltenii sunt fără victorie în ultimele șapte etape, interval în care au reuşit doar patru remize.

10 decembrie 2021, Rapid - FC Argeş 2-0 a fost singurul succes izbutit de giuleşteni în precedentele șase runde, în rest au trei rezultate de egalitate şi două înfrângeri.