3
FCSB
Cordea 90' Sut 39' Dumiter 16'

Asa am trait Universitatea Craiova - FCSB

Partida Universitatea Craiova - FCSB a fost live text in aceasta pagina, duminica, dupa ora 20:15.

22:10

Final de meci.

90'

Gol Cordea!

FCSB revine in avantaj prin golul marcat de Cordea. Totul a plecat de la un exterior al lui Budescu.

88'

Cretu urca in ofensiva si trage pe langa poarta gazdelor.

80'

Parada lui Vlad la sutul lui Cimpanu. Mingea a fost usor deviata.

78'

Tanase pierde mingea in marginea propriului careu. Koljic nu reuseste sa profite. Respinge pana la urma Vinicius.

74'

Oaida apare in careu si trage in bara!

74'

Vatajelu suteaza pe langa poarta.

64'

Stoica si Budescu au intrat la FCSB.

59'

Craiova rateaza pe contraatac prin Ivan. Sut peste poarta.

56'

Gol Cimpanu!

Nistor patrunde in dreapta si intoarce mingea pentru aparitia lui Cimpanu. Sut si gol pentru 2-2.

49'

Vlad retine lovitura de cap a lui Ivan.

46'

Cimpanu in locul lui Baiaram si Vina in locul lui Ivanov la gazde. O schimbare si la oaspeti, cu Cordea in locul lui V.Gheorghe.

46'

Incepe repriza secunda.

21:07

Pauza in Banie.

39'

Gol Sut!

Adrian Sut o aduce pe FCSB in avantaj dupa o centrare din corner.

38'

Marius Constantin este al doilea fundas al gazdelor avertizat.

32'

V.Gheorghe trimite in fata portii. Intervine portarul Pigliacelli.

29'

Kolijic reia cu capul peste poarta din centrarea lui Vatajelu.

20'

Markovic se resimte dupa un duel aerian cu Cretu.

18'

A inceput sa ploua la Craiova. Gazonul arata bine.

16'

Gol Dumiter!

FCSB egaleaza prin Dumiter dupa o lovitura de la colt. Acesta a marcat cu capul din sase metri.

15'

Bancu e primul jucator avertizat in meci.

13'

Gol Ivan!

Andrei Ivan executa de la punctul cu var si deschide scorul.

12'

Koljic cade in careul FCSB la un duel fara minge cu Cristea. Se acorda lovitura de la 11 metri.

11'

Centrare din stanga trimisa de Radunovic in careul gazdelor. Respinge apararea oltenilor. Se joaca pe contre.

6'

Dumiter suteaza peste poarta Craiovei.

5'

Cei de la FCSB obtine cornerul dupa o actiune in flancul drept.

4'

Koljic iese la margine usor accidentat. Intre timp fanii Craiovei afiseaza un banner cu mesajul: "Fotbalul nu e un serial TV". Sunt aprinse mai multe torte in Peluza Nord Craiova.

1'

Horatiu Fesnic fluira startul meciului.

20:15

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vatajelu, Constantin, Screciu, Bancu - Ivanov, Nistor, Baiaram - Ivan, Koljic, Markovic.

FCSB: Vlad - Cretu, Vinicius, Cristea, Radunovic - Olaru, Sut, Tanase - V.Gheorghe, Dumiter, Oct.Popescu.

Arbitru: Horatiu Fesnic.

14:05

Avancronica

Din 2014, de la revenirea fotbalului craiovean pe prima scenă, cele două formaţii s-au mai întâlnit de 25 de ori în principala competiţie internă, de 18 ori au câştigat roş-albaştrii, de patru ori s-au impus craiovenii, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 2 august 2014, FCSB - CS U Craiova 3-1, marcatori Adi Popa, Lucian Sânmărtean, Fernando Varela, respectiv Andrei Ivan.

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 29 octombrie 2017, Universitatea Craiova - FCSB 2-5.

Cea mai recentă întâlnire directă: 25 iulie 2021, FCSB - Universitatea Craiova 4-1, goluri înscrise de O. Moruţan, Oct. Popescu, A. Cordea, Fl. Tănase, respectiv J. Markovic.