Fază cu fază, derbyul etapei a treia din Liga 1 s-a jucat între Universitatea Craiova și FC Rapid.

22:09

FINAL de meci, Rapid câștigă la Craiova cu 1-0.

90'

5 minute de prelungiri.

89'

Craiova continuă să preseze, dar se greșesc pase, iar acțiunile se opresc în preajma careului rapidist.

88'

Crețu (Craiova) îl calcă pe Morais pe coapsă cu crampoanele și vede cartonașul galben.

85'

Noul intrat Cîmpanu șutează mult peste poartă de la 18 metri.

85'

Craiova este pe cale să piardă acest meci, prima înfrângere pe teren propriu în acest sezon. Sezonul trecut, Craiova a pierdut trei partide pe Oblemenco.

80'

Craiova nu pare să aibă forța să înscrie.

77'

Koljic îl faultează pe Morais, se resimte rapidistul.

73'

Crețu șutează bine la poarta Rapidului, respinge Moldovan cu greu.

72'

Schimbare dublă la Craiova: intră Rivaldinho si Cîmpanu, ies Bairam si Rogulic

72'

Albu este deposedat de Hanca în careu, la capătul unui atac rapid.

70'

Lovitură liberă executată de Vătăjelu, resping rapidiștii.

67'

Schimbare: Ies Sefer și Ioniță, intră Albu și Pănoiu la Rapid.

66'

Cartonas galben Bairam!

Bairam (Craiova) cade în careul, simulează și vede cartonașul galben.

57'

Ocazie periculoasă a Rapidului. Dugandzic scapă față în față cu portarul Craiovei, dar nu poate prelua, până șa urmă șutează, dar slab și mingea este respinsă.

56'

Schimbare Craiova: Markovici iese, intră Elvir Koljici.

56'

Iese Ivan, intră Hanca.

54'

Bairam execută greșit un șut, peste poartă, la o faă bună a Craiovei.

51'

Gol Ioniță!

GOL: Ioniță (Rapid) - Ioniță primește mingea în careu și nu iartă, gol după un șut plasat.

21:04

Este pauză. Cea mai mare ocazie de gol au fost bara lui Rogulic, șutul lui Ivan scos cu greu de portarul Rapidului și execuția lui Papp, spre poartă, după ce Moldovan fusese depășit. Toate ocaziile au aparținut gazdelor.

45'

Se arată un minut de prelungiri.

43'

O centrare trimisă în fața porții Rapidului trece de portarul Moldovan, Papp trimite spre poartă, mingea este respinsă din nou în corner.

42'

Ivan (Craiova) șutează bine, mingea se ducea sub bară. respinge portarul Moldovan de la Rapid în corner.

41'

Contraatac periculos al Rapidului, încheiat cu o pasă la care se ridică fanionul pentru ofsaid. Șutul fusese respins în corner. Stângace acțiune a Rapidului.

37'

Șut al lui Markovic (Craiova), exact pe locul în care se afla portarul Rapidului. Primul său șut pe poartă.

37'

Vătăjelu centrează în careu, către nimeni.

31'

Încep parcă să se mai anime puțin spiritele pe teren, un meci destul de precaut până acum.

29'

Vătăjelu centrează bine în careu, Markovic trimite cu capul, peste bară. Bună acțiune de atac, cea mai bună de până acum în acest meci.

29'

Căpățână trimite un șut-centrare, peste poarta Rapidului.

27'

Cartonas galben Kait!

Kait (Rapid) oprește un atac rapid al Craiovei cu o ținere de tricou și vede cartonașul galben.

24'

Papp oprește bine un atac al giuleștenilor.

22'

Roguljic șutează peste poarta Rapidului. E singurul jucător de la Craiova care încearcă ceva la poartă.

16'

Ionuță (Rapid) șutează de la 10 metri, pe lângă poartă. Avea poziție bună, dar a executat slab.

15'

Presează Rapidul mai departe, dar nu poate ataca periculos, recuperează Craiova și pleacă în atac, șut și bară! Roguljic a șutat în bara transversală, din colțul careului. Frumos șut.

12'

Intrare bună în careu a lui Costache, dar este deposedat. Intenșie bună, control slab al balonului.

11'

Cartonas galben Căpățână !

Căpățână (Craiova) vede galben pentru o ținere de tricou, la capătul unui atac rapid al oaspeților. Rapid nu face nimic din lovitura liberă.

10'

8'

10 minute fără faze de gol.

8'

Roguljic (Craiova) șutează pe poarta, dar slab, din lovitură liberă. Prinde portarul Moldovan.

7'

Cartonas galben Grigore!

Grigore (Rapid) vede un galben destul de ușor pentru un fault comis în apropierea careului Rapidului.

6'

Roguljic (Craiova) execută pe poartă, dar un șut slab, prinde portarul Moldovan.

6'

Rapidul a început meciul mai tare și controlează pe moment, Craiova nu poate ataca periculos și pierde mingi la centrul terenului.

4'

O galerie numeroasă a Rapidului se află pe stadionul Ion Oblemenco.

1'

Echipele de start:

CS Universitatea Craiova: Lazar - Căpățînă, Papp, V. Găman, Vătăjelu - Al. Crețu, Screciu - Roguljic, Baiaram, An. Ivan - Markovic
Rezerve: I. Popescu - Da Silva, Martic, Șt. Vlădoiu, Hanca, Sala, Cîmpanu, Rivaldinho, Koljic
Antrenor: Laszlo Balint

Rapid: Moldovan - J. Morais, Săpunaru, D. Grigore, Fl. Ștefan - Kait, Crepulja, Al. Ioniță II - Sefer, Dugandzic, Costache
Rezerve: Drăghia - Onea, Ignat, Iacob, Al. Albu, D. Iordache, A. Ciobanu, Pănoiu, Papeau
Antrenor: Adrian Mutu

20:18

Începe meciul.

19:06

U Craiova - Rapid (astăzi, 20:15)
Cotele oferite de CASA Pariurilor  U Craiova 2.10 | Egal – 3.20 | Rapid – 3.80

În sezonul trecut al Ligii 1, „Știința” a câștigat ambele meciuri din sezonul regulat, 2-1 în deplasare (Al. Albu / J. Markovic, E. Koljic) şi 1-0 pe teren propriu (E. Koljic).

Universitatea a pierdut doar un joc dintre ultimele 13 disputate pe teren propriu în Liga 1, cel jucat pe data 8 mai 2022 cu FCSB, 0-1.

Echipe probabile
CSU CRAIOVA: 1. Lazar - 23. Căpățână, 2. Papp, 34. R. Silva, 5. Vătăjelu - 6. Screciu, 4. A. Crețu - 7. Câmpanu, 10. Baiaram, 9. A. Ivan - 19. Koljici
RAPID: 31. H. Moldovan - 13. Morais, 22. Săpunaru, 21. Dr. Grigore, 3. Fl. Ștefan - 14. Kait, 4. Crepulja, 10. Al. Ioniță II, - 7. Sefer, 91. Dugandzici, 9. V. Costache