3
Concordia Chiajna
Cristescu 76' Nivaldo 29' Batin 13'

Trei puncte uriase obtinute de Concordia in meciul cu Juventus

Etapa a 12-a din Liga 1 Betano a debutat, marti seara, cu duelul dintre Juventus Bucuresti si Concordia Chijana, meci castigat de ilfoveni, cu 3-1.

Paul Batin a deschis scorul pentru Concordia in minutul 13 din lovitura de la 11 metri, faza acordata de centralul Radu Petrescu pentru un fault obtinut de Nivaldo.

Juventus egala in minutul 27 prin Bajenaru cu un sut din lovitura libera, o minge cu efect care l-a pacalit pe portarul Caparco.

Dupa doar doua minute Nivaldo o readucea in avantaj pe Concordia cu un sut deviat.

Partea secunda a debutat cu o bara a lui Marian Cristescu, jucator care apoi avea sa inchida tabela, in minutul 76, din pasa lui Nivaldo.

Concordia ajunge la 29 de puncte in clasament si are doua victorii distanta in fata celor de la ACS Poli Timisoara, penultima din ierarhie.

Juventus ramane pe ultimul loc si sansele de salvare raman infime.

Juventus: Drăghia - Leca, Walace (Elek '84), Ene - Drăghici, Balgiu (Ciobanu '46), Simion, Ştefan - Băjenaru - Constantinescu (C. Petre '62), Nicoară. Antrenor Marius Baciu;

Concordia: Caparco - Bărboianu, Albu, Marc, Fota - Prepeliţă, Bucşă - Grădinaru, M. Cristescu (Babici '90+4), Nivaldo (Patache '87) - Batin (R. Deaconu '90+2). Antrenor Ionuţ Badea.

Cartonaşe galbene: Balgiu '40, Drăghici '55 / Albu '25, Bucşa '73

Arbitri: Radu Petrescu.

22:35

90'

Caparco reia lovitura de cap a lui Ciobanu.

76'

Gol Cristescu!

Concordia se desprinde pe tabela prin Cristescu. Reluare din interiorul careului la pasa lui Nivaldo.

63'

Schimbare intre veterani la Juventus: intra Ciprian Petre in locul lui Constantinescu.

58'

Wallace ajunge usor in pozitie de finalizare, dar Caparco e la post si retine.

50'

Caparco se opune golului la un sut din marginea careului.

48'

Cristescu ramane in pozitie de finalizare in careu si suteaza in bara.

46'

21:45

Ciobanu in locul lui Balgiu la Juventus.

21:31

Radu Petrescu fluiera finalul primei reprize.

45'

Bajenaru incearca sutul din marginea careului. Minge se duce in blocaj!

38'

Wallace reia cu capul pe langa poarta oaspetilor dupa o centrare a lui Bajenaru.

29'

Gol Nivaldo!

Concordia revine la conducere dupa un sut al lui Nivaldo deviat.

27'

Gol Bajenaru!

Juventus restabileste egalitatea printr-un sut cu efect trimis de Bajenaru din lovitura libera. O minge care l-a pacalit pe portarul Caparco.

25'

Albu avertizat!

13'

Gol Batin!

Batin transforma lovitura de la 11 metri si o aduce pe Concordia in avantaj.

12'

Penalty pentru Concordia la un fault asupra lui Nivaldo.

1'

A inceput meciul.

21:28

Juventus: Drăghia - Leca, Walace, Ene - Drăghici, Balgiu, Simion, Ştefan - Băjenaru - Constantinescu, Nicoară

Concordia: Caparco - Bărboianu, Albu, Marc, Fota - Prepeliţă, Bucşă - Grădinaru, Cristescu, Nivaldo - Batin

10:57

La ultima confruntare a celor doua echipe, pe 15 aprilie, Concordia a trecut pe teren propriu de Juventus, cu 2-1.

10:56

In sezonul regulat Concordia Chiajna a invins-o pe Juventus in deplasare cu un categoric 5-0 (Cristescu -2, Bumba, Deaconu si Bud).

10:55

Concordia vine dupa un 0-4 pe teren propriu cu Dinamo, liderul din playout. Infrangere suferita dupa trei meciuri fara esec (doua victorii si un egal).

10:54

Un singur gol au marcat cei de la Juventus in ultimele patru meciuri de campionat.

10:54

O victorie si sapte infrangeri are Juventus in ultimele opt meciuri din Liga 1 Betano.