0
0
ACS Poli Timisoara

Timisoara ramane pe loc retrogradabil dupa 0-0 in deplasare cu Botosani

Meci de totul sau nimic pentru ACS Poli Timisoara, joi seara, pe terenul celor de la FC Botosani, in etapa a 12-a din playout. Un singur punct au obtinut banatenii din aceasta deplasare care insa nu-i ajuta sa treaca in fata Voluntariului in clasament, echipa care ocupa dupa 12 runde locul de baraj.

Au evoluat echipele:

FC Botoşani: Pap – Plamadă (Dumitraş ’46), Burcă, Miron, Acsinte - Oaidă, Rodriguez - M. Roman (Moruţan ’72), Serediuc (Axente ’53), Golofca – Fulop. Antrenor: Costel Enache.

ACS Poli Timişoara: Straton - Melinte, Cînu, Şeroni - Ciucur, Vaşvari, Artean, Oliva (Raţ ’14) - Munteanu, Drăghici (Roman ’70), Bîrnoi (Velcotă ‘90+1). Antrenor: Adrian Neaga.

Cartonaşe galbene: Burcă ’33, Acsinte ’67, Dumitraş ’78, Golofca ‘89 / Raţ ’29, Ciucur ’31, Vaşvari ‘57.

Meciul a fost arbitrat de Robert Dumitru.

22:51

90'

Roman nu prinde poarta cu un sut din marginea careului. O incercare indrazneata din partea atacantului timisorean.

78'

Dumitras incaseaza un galben pentru un fault defensiv.

72'

Un avertisment incasat de Seroni pentru proteste.

72'

Morutan intra in locul lui Roman la gazde.

67'

Galben incasat de Acsinte de la Botosani.

64'

Fanion ridicat de la margine la pasa lui Roman pentru Axente.

62'

Straton blocheaza sutul lui Golofca, dupa care Seroni scoate de pe linia portii reluarea aceluias jucator. Timisoara este ca un boxer care se clatina si e gata sa gata dupa urmatorul pumn incasat.

61'

Ocazie dupa ocazie la poarta oaspetilor. De aceasta data Canu a respins de pe linia portii reluarea lui Axente.

60'

Actiune periculoasa a gazdelor. Golofca centreaza in fata portii pentru Axente, acesta reia cu capul si Seroni scoate de pe linia portii.

58'

Miron reia pe langa poarta timisoreana din cativa metri. Mai degraba o deviere decat un sut propriu-zis.

57'

Momente de presiune in careul timisorenilor si gazdele obtin in cele din urma un corner.

53'

Axente intra in locul lui Serediuc. O mutare ofensiva la Botosani.

46'

21:48

Final de prima repriza la Botosani.

40'

O noua sansa de gol a timisorenilor dupa o actiune personala a lui Birnoi. Sut la coltul scurt blocat de Pap.

38'

Pap scoate peste transversala lovitura de cap a lui Seroni. Ocazie buna pentru Timisoara. Cornerul rezultat ramane insa fara rezultat.

37'

Acsinte este gasit demarcat in careu de centrarea lui Serediuc, insa finalizarea acestuia este imprecisa.

28'

Rat avertizat pentru un fault dur la limita terenului. O intrare care a incins spiritele pe teren si in tribuna.

19'

Straton respinge peste poarta centrarea lui Golofca.

14'

Rat intra in locul lui Oliva, accidentat.

1'

Start de meci.

0'

FC BOTOSANI: Pap - Plamada, Miron, Burca - Roman, Oaida, Rodriguez, Acsinte - Serediuc, Fulop, Golofca.

ACS POLI TIMISOARA: Straton - Melinte, Cinu, Seroni - Munteanu, Artean, Vasvari, Oliva - Draghici, Birnoi, Ciucur.

14:56

Cea mai recentă confruntare directă a avut loc pe 16 aprilie 2018, ACS Poli - FC Botoşani 0-1, prin golul marcat de Mircea Axente.

14:55

De sase ori Botosaniul a fost gazda si a obtinut patru victorii, iar Timisoara s-a impus o singura data in deplasare. Un 2-1 pe 10 martie 2017.

14:54

Pana acum Botosani si ACS Poli Timisoara s-au mai intalnit de 13 ori in Liga 1: 8 victorii FC Botoşani - 3 remize - două victorii ACS.